5 kişinin öldüğü kazada ceza değişmedi

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Samet K. SEGBİS aracılığıyla katıldı, müşteki Reşit Barhan ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Sanık avukatı, olayın tam vaktinin tespit edilmesinin mümkün olmadığını savunarak, “Bu durumda olay anı net tespit edilemediği üzere olay anında müvekkilimin telefonuyla internete bağlı olup olmadığı yahut telefonunun zaten internet kullanıp kullanmadığının da tespiti mümkün değildir. Hasebiyle müvekkilimin olay anında telefonu kullandığı ve internete bağlandığı hususu kuşkuda kalmaktadır” dedi.

Duruşma savcısı, temel hakkındaki mütalaasında, Sanık Samet K’nin, yola gerekli dikkati vermesi, olay yeri özellikleri ve yol durumunu dikkate alması gerekirken bu konulara uymadığı ve araç kullanırken cep telefonunda internete girdiği esnada kazanın yaşandığını belirtti.

Sanık Samet K’nin, uyuşturucu hususun tesiri altındayken araç kullanıp kullanamadığının kesin olarak saptanamadığı fakat atılı harekette dikkat ve ihtimam yükümlülüğüne alışılmamış hareket edip kazanın gerçekleştiğini söz eden savcı, sanığın 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Daha sonra kelam verilen sanık avukatı, olay sonrasında da müvekkilinin internet kontağı olmasının şuurlu olmadığını sav ederek, “Telefonun resen internete bağlanmış olabileceği tarafındaki tezimizi doğrulamaktadır. Bu nedenle müvekkilimin şuurlu taksirle hareket ettiğinden bahsedilemez” diye konuştu.

Son kelamı sorulan sanık Samet K, uzunca müddettir tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, “taksirle mevte ve yaralanmaya neden olma” cürmünü şuurlu taksirle işlediği kanaatiyle sanığı 19 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki düzgün halini dikkate alan heyet, cezanın 16 yıl 3 aya düşürülmesine karar verdi.

Heyet ayrıyeten, sanığın olaydaki kusurunu dikkate alarak şoför evrakının 2 yıl müddetle geri alınmasına hükmetti.

Ne olmuştu?

D-605 kara yolunun Çakırcaali Kocabayramlar sapağı mevkisinde, 22 Temmuz 2020’de Serkan Barhan (37) idaresindeki İzmit tarafına giden 34 BSM 420 plakalı araba ile Kandıra istikametine seyreden Samet K’nin kullandığı İzmit Belediyesine ilişkin 34 VZ 6212 plakalı kamyon çarpışmıştı. Kazada, şoför Barhan, eşi His (33) ve çocuğu Göktuğ Barhan (6), kız kardeşi Tuğba Kılıç (33) ile Kılıç’ın 2 yaşındaki kızı Berra Kılıç da ömrünü yitirmişti.

Serkan Barhan’ın babası Reşit ve annesi Necla Barhan, Kandıra Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Samet K, 22 Haziran 2021’de 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada 16 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırılmış, şoför evrakının de 2 yıl mühletle geri alınmasına hükmedilmişti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, kaza anında sanığın telefonunun bizatihi internet sitesi yahut uygulamalarına girip girmediği üzere konuların tekrar kıymetlendirilmesi ve ilgili kurumlara başvurularak tekrar karar verilmesini isteyerek kararı bozmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir