Mehmet Barlas kimdir, kaç yaşındaydı?

Mehmet Barlas Ankara’da 1942 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra gazeteciliğe şimdi öğrenciyken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı.

İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı periyotta iç ve dış haberler danışmanlığınu üstlendi. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği müsabakada, inceleme kısmında birincilik mükafatı aldı.

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Vakit, Akşam, Yeni Şafak üzere birçok gazetede çalıştı, köşe müellifliği ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Arbedeler Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu.

2008 yılı içinde kısa bir müddet ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte “Yorum Farkı” isminde bir program hazırlayıp sundu. NTV ve NTV Radyo’da Oğuz Haksever ile “Makam Farkı” isimli programı yapan Barlas, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesiydi.

Mehmet Barlas 1968’den beri Canan Barlas’la evlidir. Barlas çiftinin bu evlilikten Cemil Barlas ve Ela Barlas isminde iki çocuğu bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir