Putin, LGBTİQ+ karşıtı yasayı imzaladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “LGBTİQ+ propagandası” olarak isimlendirdiği içeriklere yönelik kısıtlamalarını genişleten ve Rusya’da LGBTİQ+ davranış yahut ömür usulünün kamuya açık her türlü tabirini yasaklayan maddeyi imzaladı.

“LGBT propagandası” olarak nitelendirilecek aksiyonların karar verilmesine dair Rusya’nın yorumunu genişleten yeni yasa uyarınca, eşcinselliği kamusal alanda, internette ya da sinemalarda, kitaplarda yahut reklamlarda teşvik etme teşebbüsü olarak kabul edilen rastgele bir hareket yahut rastgele bir bilginin yayılması ağır para cezasıyla sonuçlanacak.

Cezalar 10 milyon rubleye kadar çıkıyor

LGBTİQ, pedofili ve cinsiyet uyumu “propaganda”sını sağlayan ülkedeki gerçek ve hükmî bireyler ile yabancılar ve yabancı kitle bağlantı araçlarına yönelik cezaların getirildiği kanunla öngörülen para cezaları 50 bin Rus rublesi (yaklaşık 827 dolar) ile 10 milyon Rus rublesi (yaklaşık 165 bin 290 dolar) ortasında değişiyor.

Hak örgütleri ise yeni yasanın lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüeller tarafından uygulanan sözde “geleneksel olmayan” ömür biçimlerini kamusal hayatın büsbütün dışına itmeyi amaçladığını söylüyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir