2022 Nobel Barış Ödülü kazananı: Ukrayna’daki savaşın diplomatik çözümü yok

T24 Dış Haberler

Bu sene Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Rusya merkezli insan hakları kuruluşu Memorial’ın kurucularından İrina Şerbakova, Ukrayna’daki savaşın diplomatik yollarla sonlanamayacağına inandığını söyledi. 

Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan merasimde çalışmaları nedeniyle Marion Dönhoff Ödülü’nü alan Şerbakova, “Putin vazifede olduğu sürece onun rejimiyle bir diplomatik tahlil olmayacağına büsbütün ikna olmuş durumdayım” dedi. 

Şerbakova, “Tek tahlil, askeri olan olacak” dedi. 

Eninde sonunda diplamasinin yürürlüğe girebileceğini belirten Şerbakova, “Ancak bu yalnızca Ukrayna savaşı kazandığına inandığında ve kendi kurallarını sunabildiğinde olacak” dedi. 

“Aceleyle yapılan barış davetlerini çocukça bulduğunu” söyleyen Şerbakova, “Bu savaş birçok şeyi alt üst etti. İşler eskisi üzere olmayacak” diye konuştu. 

Ödülü Şerbakova’ya sunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Bu savaş Büyük Rusya genişlemecileri için bir zafer olamayacak” derken, savaştan sonra da Rusya’nın var olmaya devam edeceğine dikkat çekti. 

Rusya Yüksek Mahkemesi, 2021’in aralık ayı sonunda Rusya’nın en eski ve en tanınan insan hakları müşahede kurumu Memorial’ın kapatılmasına karar vermişti. 

Kapatılma kararına münasebet olarak “Memorial’ın tekraren Rusya’nın yabancı casus yasasını ihlal etmesi” gösterilmişti. 

Sovyetler Birliği periyodunda nükleer fizikçi ve komünist rejim karşısı Andrey Sakharov tarafından kurulan Memorial, hem Rusya’da günümüzde işlenen insan hakları ihlallerini raporluyor, hem de SSCB’nin ihlallerini araştırıyordu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir