760 kilometre hıza ulaşıyor! ‘Şimşek’ süpersonik uçağa dönüşecek

TUSAŞ tarafından 2009-2012 yılları ortasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimleri için geliştirilen ve turbojet ile çalışan radyo denetimli yüksek süratli gaye uçak, savunma sistemlerinin atış testleri için kullanılıyor. Yaklaşık 760 kilometre sürat yapan Şimşek, fırlatıcı aracılığıyla yerden fırlatıldığı üzere Anka ve Aksungur üzerine de yerleştirilebiliyor. Şimşek ayrıyeten, burun kısmı değiştirilerek kamikaza İHA olarak da kullanılabiliyor.

‘YAZILIMI BÜSBÜTÜN BİZE AİT’

TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Şimşek’in büsbütün otomatik uçtuğunu belirterek, “Uçağımızın üzerinde kamera var; nereye gittiğini, ne yaptığını o kamera üzerinden yerdeki denetim istasyonundan gözlemleyebiliyoruz. Uçağı kumanda eden pilotumuz yalnızca uçağa ne yapması gerektiğini söylüyor. Uçağın üzerinde bir otopilot var, geri kalan tüm uçuş faaliyetlerini bu otopilot icra ediyor. Yazılımı büsbütün bize ilişkin, buradaki mühendis arkadaşlarımız yazıyor” dedi.

‘KAMİKAZE UÇAK OLARAK KULLANILABİLİYOR’

Yıldız, Şimşek için şu anda faal olarak bir pazarlama faaliyeti içinde olduklarını ve uçağın Azerbaycan’a ihraç edildiğini belirterek, “Ayrıca Şimşek’in üzerine Küçük Akıllı Mühimmat’ta (MAM-L) bulunan harp başlığını entegre ettik; ancak biraz daha vakte muhtaçlığı var. Atış testlerini yaptık, şu ana kadar başarılı. Lakin ticari bir eser haline getirilmesi için biraz daha vakte gereksinimi var. Buna ‘kamikaze uçak’ diyoruz. Şimşek’in burun kısmını değiştirerek ona farklı misyonlar icra ettirebiliyoruz” diye konuştu.

Bu uçağın bir misyonunun de ‘sahte uçak’ olduğunu vurgulayan Yıldız, “Kütüphanenizde sizi takip eden radarla ilgili kâfi bilgi varsa, siz o radara yansıyan sinyallerin bir F-16’dan ya da bir F-5’ten ya da öbür bir uçaktan yansımış üzere sinyali manipüle edip geri gönderiyorsunuz, o radar da sizi öteki bir uçak olarak görüyor. Bu halde düzmece uçaklarla birlikte maksat şaşırtmış oluyorsunuz” tabirlerini kullandı.

‘SÜPERSONİK SURATI DENEYECEĞİZ’

Şimşek’in süpersonik süratte uçması için de çalışma yaptıklarını kaydeden Yıldız, “Şu anda sübsonik olarak uçuyoruz. Lakin 6 ay içinde 0,8-0,9 mach suratında uçan bir yeni maksat uçağımız olacak. Uzun vakittir süpersonik sürat için çalışıyoruz; fakat orada motorlarla ilgili bir problemimiz oldu. Motorla ilgili meselemizi çözdüğümüz vakit süpersonik suratları da deneyeceğiz. Gayemiz bu yıl sonuydu; ancak görünen o ki bu yıl sonuna yetişmeyecek. Önümüzdeki yıl içinde inşallah bir süpersonik sürat denememiz olacak” dedi. (

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir