ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’ndan Türkiye’ye Suriye mesajı

ABD Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesi Lideri ve bir üyesi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonlarına ait açıklama yayımladı. İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı atak sonrası “Türkiye’nin legal güvenlik endişeleri” olduğu belirtilen açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “IŞİD’le uğraş eforlarını baltalayacak ve Suriye’deki sivillerin hayatını tehlikeye atacak eylemlerden” kaçınma daveti yapıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesi Lideri Gregory W. Meeks ve üye Michael McCaul, Suriye’nin kuzeyine ait bir açıklama yayımladı.

3 Aralık 2022 tarihli açıklamada şu tabirler yer aldı:

“İstanbul’da bu ay meydana gelen sivillerin vefatına ve yaralanmasına sebep olan bombalı akının akabinde Türkiye’nin legal ulusal güvenlik telaşları var. Öte yandan IŞİD bünyesine militan katma ve yine inşa sürecinde terörist hücumlarına devam ederken Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik taarruzlarının kritik IŞİD’le gayret eforlarını tehlikeye attığına ait derin kaygılarımız var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, IŞİD’i Yenmek İçin Global Koalisyon’un bu hain terörist kümenin kalıcı mağlubiyetini sağlama kabiliyetini baltalayacak yahut Suriye’deki sivillerin hayatlarını ve geçim kaynaklarını tehdit edecek her türlü aksiyondan kaçınmaya çağırıyoruz.” 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir