ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

– ABD’de Rusya büyükelçiliğinin binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı

WASHINGTON – Rusya’nın Washington Büyükelçiliği önünde savaşın 1. yıl dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen protestoda büyükelçilik binasına Ukrayna bayrağı yansıtıldı. ABD’de yaşayan Ukraynalılar, ABD’liler ve öbür ülke temsilcileri ile kimi Rusların katıldığı protestoda Rusya’ya savaşı durdurma daveti yapıldı.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği önünde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının 1. yıl dönümü kapsamında şov gerçekleştirildi. Savaşı protesto etmek emeliyle Rus büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Moskova idaresine savaşı derhal durdurma davetinde bulundu. “Savaşa son verin”, “Ukrayna’yı kurtarın”, “Ukrayna, seninleyiz” sloganları atan protestocular, savaşta hayatını kaybedenlerin anısına mum yaktı. Protesto sırasında Rusya büyükelçiliği binasına Ukrayna bayrağı ve çeşitli sloganlar da yansıtıldı. Protestoya ABD’de yaşayan Ukraynalıların yanı sıra ABD’liler, başka ülke temsilcileri ve birtakım Ruslar da katıldı.

“Herkes Ukrayna’nın yanında yer almalı”

Aslen Rus olan ve 30 yıldır ABD’de yaşayan Natalia, “Rusya yalnızca Ukrayna’ya karşı değil, tıpkı vakitte Batı’nın demokratik kültürüne karşı da savaşıyor. Başta Batılı ülkeler olmak üzere herkes Ukrayna’nın yanında yer almalı. Ukrayna artık çok yavuz ve kültürümüz için savaşıyor” diye konuştu.

Courtney Weigal ise savaş başlamadan evvel herkesin bunun uzun süreceğini bildiğini söyleyerek, “Bir yıla kadar süreceğini biliyorduk. Fakat Rusya’nın bunu yapacak kadar aptal olduğunu düşünmüyorduk. Bu çok rahatsız edici. Zira tarih tekraren tekerrür ediyor. Bu yüzden bunu yapmamızın kıymetli olduğunu anlıyoruz” sözlerini kullandı.

“Barış istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir”

Ukrayna’ya dayanak için iki çocuğuyla birlikte Rusya büyükelçiliği önüne gelen Oksana Salala da Moskova’yı Ukrayna topraklarını derhal terk etmeye çağırarak, “Bu savaş başladığında Rus halkının devletini durdurabileceğini umuyorduk. Ukrayna’da her gün yaşlılar, gençler, çocuklar, bayanlar ve erkekler öldürülüyor. Bu bir trajedi. Bizimle birlikte olan tüm devlet ve önderlere teşekkür ediyoruz. Barış istiyoruz. Rusya topraklarımızdan çekilmelidir” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir