ABD’den Türkiye’deki F-16’lar için kritik karar

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye mevcut F-16 savaş uçaklarının irtibat kabiliyetini modernize etmek üzere “çoklu bilgi dağıtım sistemi” olarak da bilinen taktik data temas (TDL) sistemi Link-16’nın modernizasyon kitlerinin satışına onay verdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın, F-16 savaş uçaklarının irtibat sistemi Link-16 taktik data temas ağının modernizasyon kitlerinin satışına yönelik kararını resmi olarak Kongreye ilettiğini bildirildi.

ABD’nin resmi silah satış kararını Kongreye bildiri eden Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansından şimdi resmi açıklama yapılmadı fakat AA muhabirinin edindiği bilgilere nazaran, satış paketinde mevcut F-16’ların Link-16 taktik bilgi irtibat sistemini “Block Upgrade-2” düzeyine yükseltmek için ilgili ekipman ve mühendislik dayanağının yanı sıra Otomatik Çarpmayı Tedbire Sistemleri de bulunuyor.

ABD Kongresi’nin; Bakanlığın kararına, NATO üyelerine verilen satış onayları için 15 iş günü, NATO üyesi olmayan ülkelere 30 iş günü içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı, teamül olarak satış planlarını Kongreye gayriresmi biçimde iletiyor ve aldığı geri dönüş üzerine resmi tebligatı yapıyor.

LİNK-16 NEDİR?

Link-16, taktik bilgi kontağı (TDL) olarak da bilinen bir askeri telsiz ağı olup, NATO ve müttefik ülkelerce kullanılıyor.

Bu ağ, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları (İHA), gemiler ve karadaki birlikler ortasında taktiksel bilgi paylaşımı sağlıyor.

Link-16, yüksek süratli bilgi transferi, otomatik data yenileme, dinamik yönlendirme ve geniş kapsama alanı üzere özellikleri ile biliniyor. Bu kabiliyet; hava savunma, hava saldırısı, deniz savaşı ve öteki taktiksel operasyonlarda kullanılabilen bir dizi irtibat modu sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir