ABD’li Şef Türkiye’ye övgü yağdırdı

İZMİR (İGFA) – Yıllık 160 milyar dolar besin ithalatıyla dünyanın en büyük besin ithalatçısı olan ABD’de Türk besin eserlerinin daha fazla tercih edilmesini amaçlayan Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 besin ihracatçı birliğinin iştirakiyle, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen “Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi”nde 2. Devrin 1’inci Yılının sonuna gerçek yaklaşılıyor.

EİB Besin Birlik Liderleri ve Ege İhracatçı Birlikleri ismine projenin uyumundan sorumlu olan ve Turkish Tastes Ambassador Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi Kazım Gürel ve Şef Reimund Pitz basın toplantısı düzenleyerek proje ile ilgili son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Ayrıca Şef Reimund Pitz, Kazım Gürel’e Chain des Rotisseur Honor Society topluluğunun Türkiye Elçisi ödül nişanını takdim etti. ABD’li şef Türk besin firmalarının yetkilileriyle de ikili görüşmeler yaptı.

TÜRKİYE’DE ÖĞRENDİKLERİMLE İLGİLİ ABD’DE SEMİNER VERECEĞİM

Şef Reimund Pitz, “Turkish Tastes Turquality Projesi kısa müddette çok başarılı oldu. ABD’de en fazla gayret ettiğimiz mevzu akşam yemeğinde vegan ve vejetaryen seçeneklerin az olması. Türkiye’de çeşitlilik o kadar çok ki, hem de bireye has çeşitlilik kelam konusu. Bir vejetaryan Türkiye’de hiç zorlanmaz. Türkiye’de beslenme son derece güzel ve istikrarlı, bitkisel proteinleriniz var. Türkiye’de o kadar çok şey öğrendim ki burada gördüğüm şeyler inanılmazdı. Öteki ülkelerde mastercheflerle görüştüm lakin burada gördüklerimden faydalanacağım ve Türkiye’de öğrendiklerimle ilgili ABD’de seminer vereceğim. Baharatlarınız, zeytinyağlarınız inanılmaz. Aşçılar hem klâsik halde çalışıyor hem de teknoloji kullanıyorlar. Zeytinyağınız harika. Farklı bölgesel kıyılar var ve o kıyılara mahsus yemekler var. ABD’de farklı yarışlar yapıyoruz ve ulusal şampiyonlar seçiliyor. Liselere yönelik yarış programı da var. ABD’de milyonlarca lise öğrencisi var. Sizin üzere tertiplerde bu işin içinde yer alabilir. Emelimiz Türk eserlerini dünyaya tanıtmak değil yine sunmak. Ege İhracatçı Birlikleri, Ege İhracatçı Birlikleri ismine projenin uyumundan sorumlu Turkish Tastes Ambassador Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi Kazım Gürel ve Turkish Tastes Turquality Proje Koordinatörü Ayhan Karabulut’u başarılarından ötürü çok tebrik ediyorum.” dedi.

DÖRT YILLIK BİR TANITIM STRATEJİSİ OLUŞTURDUK

Ege İhracatçı Birlikleri ismine projenin uyumundan sorumlu Turkish Tastes Ambassador Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Kazım Gürel, “EİB olarak, dünyanın en değerli tüketici pazarı olan ABD’de, besin eserlerimizin tanıtımını sağlamak gayesiyle yürütmekte olduğumuz TURQUALITY projemiz kapsamında 2018’den itibaren çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Markalaşma çalışmaları uzun vadeli, ayrıntılı ve hedefleri net olarak belirlenen bir yol haritası üzerine inşa edildiği taktirde başarılı sonuçlar verebilir. Bu doğrultuda çalışmalarımızın birinci adımını temel olarak 2019 yılından itibaren bir yıl süren ayrıntılı bir pazar araştırması ile atmıştık. Nisan 2019’da ise bu pazar araştırması sonuçlarını hem sizlerle hem üye firmalarımızla paylaşmıştık. Pazar araştırma çalışması kapsamında, ABD pazarındaki durumumuzu; ihraç eserlerimize yönelik ABD’deki şimdiki trendler, gelecek periyoda yönelik beklentileri, rekabet şartları, ülke içerisinde spesifik maksat kitleler ve potansiyeli en yüksek olan eser gurupları üzere kriterler doğrultusunda bilgilere ulaştık ve bu bilgileri tahlil ettik. Tahliller doğrultusunda da iki temel öğeden oluşan dört yıllık bir tanıtım stratejisi oluşturduk.” diye konuştu.

ABD BESİN BÖLÜMÜNÜN EN BÜYÜK FİRMALARININ ŞEFLERİ TÜRKİYE’DE

Kazım Gürel, “İlk olarak American Culinary Federation’a 2 periyot başkanlık eden ve ABD besin kesiminin 2’inci en büyük firması olan US Foods’ta Corportate şef olan Thomas Macrina Eylül ayında ülkemizi ziyaret etti. Önümüzdeki hafta American Culinary Federation İdare Heyeti üyesi ve Shamrock Foods Corporate şefi Greg Matchett’ı ağırlayacağız. Bu hafta ise mesleği özetlenemeyecek kadar uzun muvaffakiyetler ve unvanlarla dolu Şef Reimund Pitz’i ağırlamaktan onur duyuyoruz. Şef tekrar American Culinary Federation’a 2 periyot başkanlık etmiş ve benim de yeni üyesi olduğum Chain des Rotisseurs ABD Lideridir. Kendisine bugüne kadar verdiği dayanak ve ziyareti ile onurlandırdığı için tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir