Ahbap’a çadır satılmasına ilişkin Kızılay Başkanı Kınık sessizliğini bozdu: Ahbap ile işbirliği yasaldır, aksini iddia eden kötü niyetlidir

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık sarsıntılar 11 vilayette büyük yıkıma neden olurken 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda vatandaş ise barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Çadır konusunda tenkitlerin gayesi olan Kızılay‘ın sarsıntının 3. gününde ünlü müzikçi Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap‘a 46 milyon lira karşılığında çadır sattığı öne sürüldü.

KINIK’TAN KIZILAY’IN ÇADIR SATTIĞI TEZLERİNE YANIT

Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, çıkan haberlere karşılık verdi. Toplumsal medya hesabındaki paylaşımda Kınık, Kızılay Çadır&Tekstil AŞ’nin Türkiye Kızılay Cemiyeti’nin bir iştiraki ve 12 ay kesintisiz üretim yapan dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden biri olduğunu vurguladı.

“KIZILAY, AFAD’IN SİPARİŞİNİ VAKTİNDE İMAL EDER”

Kızılayın Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde belirlenen taban çadır stok düzeyini garanti ettiğini belirten Kınık, şunları kaydetti: “Ayrıca, barınma hizmet kümesi sorumlusu olan Afad‘ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen vakitte imal eder. Sıhhat Bakanlığı, Ulusal Savunma Bakanlığı üzere kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve öteki milletlerarası kuruluşların taleplerini üretir. Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılaya aktarır, Kızılay da afetler için gerekli olan çadır ve sair insani yardım materyallerini ürettirerek depolar ve muhtaçlık anında vatandaşlarımıza fiyatsız dağıtır.”

“AHBAP’LA İŞBİRLİĞİ YASALDIR, AKSİNİ ARGÜMAN EDEN BERBAT NİYETLİDİR”

Ahbap Derneğinin de yurt dışı bir kuruluş için üretilen logosuz 2 bin 50 çadırı afetin birinci günlerinde Kızılay Çadır&Tekstil AŞ’den maliyetine tedarik ederek Afad‘ın gösterdiği yerde depremzedelerin hizmetine sunduğunu bildiren Kınık, şu bilgileri verdi: “Kızılay Çadır&Tekstil AŞ’de Ahbap Derneğinden aldığı kaynağı çadır hammadde tedariki için ayırmış ve üretilecek çadırları da Kızılay aracılığı ile fiyatsız olarak depremzedelerin istifadesi için planlamıştır. Kızılay Çadır&Tekstil AŞ, gerek günlük yaklaşık 1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurt içi fason imalat ile Afad‘a barınma dayanağı vermeye devam etmektedir. Ahbap Derneği ve Türk Kızılay işbirliği ahlaki, akılcı ve yasaldır. Aksini sav eden ise ya sıkıntıyı anlamamış ya da berbat niyetlidir.

“ÇADIR İMALATIMIZ 7 GÜN 24 SAAT DEVAM EDİYOR”

Şimdiye kadar afet bölgesinde AFAD 337 bin 727 çadır kurmuş ve ek 100 bin çadırı da kurmaya devam etmektedir. Kızılay öz kapasitesini (54 bin 70) AFAD’a teslim etmiş ve tesislerinde AFAD için imalata kesintisiz devam etmektedir. Çadır kentlerde 1 milyon 350 bin 908 vatandaşımız barınmaktadır. Çadır imalatımız 7 gün 24 saat devam ediyor.”

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir