Ahmet Özal: İmza toplamamda yardımcı olmak isteyen partiler var

ANKARA – Türkiye siyasetinde, Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, Emek ve Özgürlük İttifakı, Cet İttifakı’nın akabinde beşinci ittifak ‘Türkiye İttifakı’ oldu. Anadolu Birliği Partisi, Bağımsız Cumhuriyet Partisi, Osmanlı Partisi, Vatanseverler Partisi, Yeni Anavatan Partisi, Yeni Yol Partisi ve Teknoloji ve Kalkınma Partisi’nin (TEK Parti) oluşturduğu ittifakın cumhurbaşkanı adayı ise Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu, 21’inci Periyot Malatya Milletvekili ve TEK Parti Genel Lideri Ahmet Özal oldu.

17 Mart Cuma günü İstanbul’da bir otelde aday tanıtım toplantısı yapacak olan Özal, bu açıklamadan evvel neden aday olduğunu ve maksatlarını anlattı. Diğer partilerden adaylık için gerekli olan 100 bin imza için dayanak telefonları aldığını belirten Özal, seçimin ikinci çeşide kalması durumunda atacağı adımı da açıkladı.

‘BİLGİ BİRİKİMİMİ TÜRKİYE İÇİN KULLANMAK İSTİYORUM’

Yedi partinin bağımsız bir cumhurbaşkanı adaylığı teklif ettiğini, oturup düşündüğünü, “makam ve mevki sıkıntısının olmadığını” söyleyen cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal, “Ben Allah’a şükür her şeyi gördüm. Lakin Türkiye’de şu anda hem iktisatta hem de dış siyasette sorunlar var. ‘Benim ne katkım olabilir’ sıkıntısına düştük. Başarılı oluruz olmayız, çok kıymetli değil. En azından vicdanen, ‘Biz bir şeyler yapmaya çalıştık’ deriz. Onun için aday oldum” dedi. Özal aday olma sürecine dair kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zamanıdır şu anda. Millet takdir eder, etmez onu bilemem. Onu vakit gösterecek. Bu vakte kadar ben bu devletten ne bir tane ihale aldım ne bu devletten beş kuruş para kazandım. Devletin yapısının ne olduğunu biliyorum. Nasıl çalıştığını biliyorum. On sene Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’nda bulunmuş biri olarak çok şeyler yaşadım, gördüm. Bu bilgi birikimimi Türkiye için kullanmak istiyorum. Bu seçimlerde bir şeyler yaparız, yaparız. Uzun vadeli devam etmeyi düşünmem. Yapmak istediğim bir şey şu anda bütün derdim ülkeme bir şeyler verebilir miyim…”

‘YENİDEN ÖZAL YAKIŞIR’ DİYORLAR’

Sahada kendisine yönelik büyük bir takviye gördüğünü ve tezli olduklarını söz eden Özal, “Her yerde söylüyorlar, ‘Yeniden bir Özal yakışır’ diyorlar. Sokakta beşerler bunu belirtiyor. Tekrar bir Özal lazım, ne yapalım? O periyodu tekrardan biz yapabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

.

‘AMACIM BU HENGAME ORTAMINI BİTİRMEK’

İktisatçı olduğunu, geçmişte Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ile IMF’de çalıştığını hatırlatan Özal, cumhurbaşkanı adayı olarak birinci vaadinin iktisat alanına dair olacağını söyledi. Özal, başka atmayı taahhüt ettiği adımları şöyle anlattı:

“Birinci yapacağımız şey ekonomiyi düzeltmek, insanları rahatlatmak. İkinci gayem ise vergi ıslahatı yapmak, vergileri aşağıya çekmek. Üçüncüsü ise Türkiye’nin 40 bin cana mal olmuş terör problemiyle ilgili çalışma yapmak ve büsbütün bitirmek. Barışı getirmek istiyorum. Türk- Kürt ayrımı, Alevi- Sünni ayrımı olmamasını sağlamak. Artık 21’inci Yüzyılda bunları bir tarafa bırakmamız lazım. Babamın devrinde Bakanlar Kurulu’nda çok sağdan da beşerler vardı çok soldan da beşerler vardı. Fakat hepsi bir arada çalışıyordu. Onu tekrar sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Toplum buna hazır. Beşerler hengame görünce hengameyi seyrederler fakat arbede edeni sevmezler. Seyreder lakin sevmezler. Gayem bu hengameyi, hengame ortamını bitirmek. Ben ne iktidar ne de muhalefet hakkında konuşmam, kimseye saldırmam, kimseyle hengame etmem. Siyasette daha yumuşak lisan kullanmak lazım ki beşerler da yumuşasın. Benim gayem toplumu tekrar yumuşatmak ve bu parçalanmışlığı tekrardan toparlamaktır. Yapabilirsem ne memnun bana.”

‘İMZA TOPLAMAMDA YARDIMCI OLMAK İSTEYEN PARTİLER VAR’

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerekli olan 100 bin imzaya takviye vermek için kendisini farklı partilerden vilayet liderlerinin ve siyasetçilerin aradığını belirten Özal, “Değişik partilerin vilayet liderleri ‘Ahmet Beyefendi size imza vermeye hazırız’ diye beni arıyor. Yalnızca CHP, AK Parti değil hepsi. Orada toplumu birleştirmişim, başarmışım üzere gözüküyor. Benim imza toplamamda yardımcı olmak isteyen partiler var” diye konuştu.

100 bin imzayı toplayıp toplayamamayla ilgili soruya ise Özal, “Süre çok kısa. O kadar kolay değil. Toplumsal medya aracılığıyla davetimize başlayacağız. Bize dayanak veren partilerin Türkiye genelinde 2 bin 500’e yakın teşkilatı var. O teşkilatlar çalışacaklar natürel. Ancak mühlet çok kısa, çalışıyoruz, yapabilirsek ne ala bize. Yapabileceğimizi düşünüyorum” tabirleriyle cevap verdi.

‘KİME OY VERMEK İSTERLERSE İKİNCİ ÇEŞİTTE VERİRLER’

Seçimde Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci cinse kalması üzere bir senaryodaki tavrını da açıklayan Özal, “Ben kimseye, ‘şuraya oy verin buraya oy verin’ demeyi düşünmüyorum. İnsanları özgür bırakmak lazım. Kime oy vermek isterlerse ikinci çeşitte verirler” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir