Bakan Dönmez: Yeni keşifler gelebilir

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti’den birinci sıra milletvekili adayı gösterildiği Eskişehir’de basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Türkiye ve Eskişehir gündemine ait açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, “Elektrik konseyi gücünü son 20 yılda, 32 bin megavatlardan aldığımız bu heyeti gücü 105 bin megavatlara çıkardık. Niye artış var? Zira endüstrisiyle hizmet kesimiyle Türkiye gelişiyor, büyüyor. Artan güç talebini karşılayabilmemiz için üretim tesislerinin sayısını ve kapasitesini artırmamız gerekiyor. Son 20 yılda bu alanda yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Elektrik üretim ve dağıtım tarafında. Bunun büyük bir kısmı özel dal eliyle gerçekleştirildi. Biliyorsunuz elektrik üretiminde 2000’li yılların başında kamunun hissesi çok daha yüksek ve yüzde 80’ler düzeyindeyken, şu anda yüzde 20’nin altında düştü. Elindeki varlıkları özelleştirme ile azaltmış oldu. İkincisi de asıl artış oradan geliyor, yeni kurulan tesislerin külliyen özel bölüm eliyle yapılmış olması. Şayet kamu eliyle yapılmaya devam edilseydi 100 milyar dolarlık hazineden kaynak ayıracaktık. O vakit yollar, hastaneler, hava limanları, limanlar, okullar üzere birçok kaynak ayırdığımız noktalara tahminen kaynak ayıramayacaktık. Aslında ulusal bütçeye önemli bir kaynak sağlayan bir sektör” dedi.

‘DÜNYADAN TEKLİFLER ALIYORUZ’

Bakan Dönmez, hidrokarbon arama ve araştırmaları konusunda, dünyada bu kadar geniş filoya sahip ender ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi. Bu sondajları ‘gelin bizim burada da yapın’ diye dünyanın birçok noktasından teklifler aldıklarını anlatan Bakan Dönmez, şöyle konuştu:

“Filomuzun gücünü, kapasitesini arttırdık. Daha evvel bir tane bile sismik arama gemimiz yoktu. Birinci alanda gördüğünüz Barbaros Hayrettin filomuza katıldı. Akabinde büsbütün ulusal imkanlarla yapılan Oruç Reis, Türkiye’deki tersanelerde yapıldı. O filomuza katıldı. Bunlar Akdeniz ve Karadeniz’de sismik araştırmalara devam ediyor lakin asıl büyüdüğümüz alan sondaj gemileri oldu. 2017 yılında filomuza katılan Fatih ile başladığımız seyahatimiz, akabinde Yavuz, Kanunu ve Abdülhamit Han ile devam etti. Bu filomuz denizlerimizde destanlar yazdı. Şu anda dünyada bu kadar geniş filoya sahip ender ülkelerden birisiyiz. Geçmişte Karadeniz’de kimi sondajlar yapılmıştı. Lakin özel dal yurt dışından buraya getirmiş, birer sondaj muahedesiyle çalışmalara başlamışlar. Tek sondaj da keşif yakalayamayınca doğal olarak gitti. Artık biz hem sürat kazanmış olduk hem maliyetlerimizi çok daha ekonomik hale getirmiş olduk. Bunu yaparken de önemli bir işte geliştirmiş olduk. Artık dünyanın dört bir tarafından ‘bu sondajları gelin bizim burada da yapın’ diye teklifler alıyoruz. Asya’dan, Amerika’dan, Afrika’dan, Orta Doğu’dan. Doğal önceliğimizi Karadeniz gaz keşfine vermiştik. Artık iş programımız elverdikçe bu filomuzun bir kısmını biz, tahminen yurt dışındaki işlere gönderebiliriz.” 

‘YENİ KEŞİFLER GELEBİLİR’

Bakan Dönmez, Karadeniz’i batıdan doğuya, karış karış aradıklarını ve Ordu ile Rize açıklarında yeni keşifler yapmak için sondaj çalışmaları yapacaklarını belirterek, “Yeni keşifler gelebilir mi? Evet, gelebilir. Biz Karadeniz’i batıdan doğuya, karış karış arıyoruz. Bir sismik araştırma gemilerimiz ön ve jeolojik etütleri yapıyor. Akabinde onu kıymetlendiren bir grubumuz var. Potansiyel içeren lokasyonları belirliyorlar, oralarda da sondajları yapıyoruz. Muhtemelen bu sene içerisinde Ordu açıklarında yeni bir keşif gayeli bir sondaj yapabiliriz. Yeniden doğu Karadeniz, Rize açıklarında da petrol potansiyeli içeren birtakım lokasyonlarımız var. Orada da bir sondaj yapabiliriz, artık imkanlar filomuz elimizde. Kendi iş planımıza nazaran bunları devam ettireceğiz. Bu bir başlangıç son değil. Güç bağımsızlığımız açısından son derece kritik. Geçtiğimiz yıl 94 milyar güç eserleri ithalatına bedel ödemişiz. Artık örneğin bunun yarısını Türkiye’de üretsek, 45-50 milyar dolar cebimizde kalacaktı”

ERZURUM’DA ÇIKAN OLAYLAR

Konuşmasının akabinde Eskişehir ile ilgili projelerini de sıralayan Bakan Dönmez, gazetecilerin Erzurum’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşması sırasında yaşanan olayları sorması üzerine; “Seçim ortasında vakit zaman tansiyon artışları oluyor, yaşanıyor. Hiçbirisini de kabul etmediğimizi, seçimlerin demokrasi şöleni içerisinde, kendi mecrasında yapılması gerektiğini kabul ediyoruz. Evet, siyaseten birbirimize muhalif olabiliriz, karşı durabiliriz. Ancak bu işin şiddet yahut hakaret boyutuna gelmesine hangi parti, kimden gelir olursa olsun, kabul etmemiz mümkün değil” tabirlerini kullandı.

Bakan Dönmez’e basın toplantısında AK Parti Eskişehir milletvekili adayları Ayşen Gürcan, Ali Demirel, Hakan Çizmelioğlu, Pınar Turhanoğlu Gücüyener ve Derya Çıraklı ile AK Parti Eskişehir Vilayet Lideri Süleyman Reyhan eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir