Bakan Kirişçi: Son 10 yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 47’sinin sebebi bilinmiyor

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın orman yangınlarıyla ilgili önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Son 10 yılda çıkan orman yangınlarının; yüzde 31’i ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 11’i yıldırım, yüzde 5’i kaza, yüzde 6’sı kasıt ve yüzde 47’si sebebi belirlenemeyen yangınlardır” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın orman yangınlarıyla ilgili verdiği yazılı soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den cevap geldi.

Murat Bakan’ın “Farklı iklim senaryolarından ülkemizin ve ormanlarımızın nasıl etkileneceğine ait bir çalışmanız var mı?” sorusuna Kirişci, “Orman yangınlarıyla uğraş tertibi iklim değişimine ahenk sağlayacak halde güncellenmektedir” karşılığını verdi.

“Ormanlar peşkeş çekiliyor”

Ormanlarla ilgili tenkitlerini sıralayan CHP’li Murat Bakan, “Muhafaza ormanlarında ağaç kesiti yapılıyor, ulusal parklarda ağaç kesiti yapılıyor, ormanlar madenlere feda ediliyor, ‘Cari açığı orman eserlerini satarak kapatacağız’ diyen zihniyet hakim kılınıyor. Hatırlayalım; Orman Genel Müdürlüğü’nün 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na nazaran, Orman Genel Müdürlüğü genel bütçeden 1 milyar lira alıyor. Pekala ormanların madenlere tahsis edilmesinden ne kadar alıyor? 2 milyar 600 milyon lira. Orman eserlerinin satılmasından aldığı para ne kadar? 7 milyar lira. Genel bütçeden 1 milyar lira alıyor ancak ormanların birilerine peşkeş çekilmesinden, ormanların yaralanmasından, bütünlüğünü kaybetmesinden 10 milyar lira gelir elde ediyor! Olur mu? Oldu. Yaptılar, oldu! Hala da oluyor! Ormanları, gelir getirici bir işletme olarak görenler ne ormansızlaşma amaçlarını gerçekleştirebilir ne de iklim kriziyle çaba gayelerine ulaşabilir” tabirlerini kullandı.

“Çocuklarımızın, torunlarımız alacağı nefesi yok ediyorsunuz”

“Gelecekteki iklim yıkımına ülkemizi süratle sürükleyerek hepimize en büyük berbatlığı yapanlar, iktidar eliyle sistematik bir ormansızlaştırma siyaseti yürütenlerdir” diyen CHP’li Murat Bakan, şunları söyledi:

“El birliğiyle yabanî bir rant alanı haline getirdikleri ormanlarımızı, her türlü para için bazen maden, bazen kereste, tomruk, odun, yonga kaynağı olarak sermayedarlara peşkeş çekenlerdir. Düşünün ki; ormanlarımızın yıllık artışını 47.2 milyon metreküp olarak hesaplıyorlar lakin ormanlarımızın yaklaşık yüzde 40’ında 35 milyon metreküp odun üretimi yaparak, yani hektarda 4 metreküp ağaç keserek, artıştan fazla kereste üretimi yapıyorlar. Yalnızca geçen yılın, 2021’in, tamamında meydana gelen orman yangınlarında yok olan ormanlık alan 178 bin hektar civarında. Yani 1 milyar 780 milyon metrekare! Üstelik artık bir de Bakan’ın önergeme verdiği karşılıktan öğreniyoruz ki; son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarının yüzde 47’sinin yani yarısının sebebi tespit edilememiş. Bu berbatlığı nasıl ve neden yapıyorsunuz? Yalnızca bu ülkenin doğal kaynaklarını mı yok ediyorsunuz? Hayır! Bunları yaparak; çocuklarımızın, torunlarımız alacağı nefesi yok ediyorsunuz!”

İşçi alımı 

Öte yandan Murat Bakan’ın yangın söndürme çalışmalarında kullanılan arozözlerde bulunması gereken vazifeli sayısı ile bulunan misyonlu sayısıyla ilgili talep ettiği bilgileri paylaşmayarak bu soruyu yanıtız bırakan Kirişci, Murat Bakan’ın bir öbür önergesine verdiği cevapta, orman yangınlarıyla uğraşta kara araçlarında vazifeli çalışanların emeklilik nedeni ile yıllara nazaran azalış gösterdiğini, bu durumu önlemek ve araçlarda standart işçi sayısını sağlamak için Orman Genel Müdürlüğü tarafından personel alımı yapıldığını belirtti.

Kirişci, “2021 yılında başlatılan 2 bin 83 kişilik işçi alım süreci tamamlanmıştır. 2022 yılı içerisinde başlatılan 8 bin çalışanın istihdam süreci devam etmektedir” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir