Bakan Kirişci’den ‘tahıl koridoru’ açıklaması: Dünya bir kez daha derin bir nefes aldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tahıl koridoruna ait olarak, “Tıpkı bu koridorun başlangıcında, devamında, esirlerin takasında ve artık de Rusya’nın askıya almış olduğu bu kararın tekrar kaldırılması ve kaldığı yerden devam etmesi ismine kıymetli bir teşebbüsü Sayın Cumhurbaşkanı’mız sağlamış oldu. Dünya bir sefer daha bir derin nefes aldı” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tıbbi Aromatik Bitkiler Distilasyon Merkezi’nde incelemelerde bulunan Kirişci, ziyaretinin akabinde gazetecilerin tahıl koridoruyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Kirişci, Türkiye’nin jeopolitik üstünlüğünün yıllarca yalnızca kavram olarak kullanıldığını, bu jeopolitik üstünlüğün ne manaya geldiğinin, dünya için nasıl bir kıymet tabir ettiğinin içinin bir türlü doldurulamadığını söyledi.

AK Parti’nin 2002’de iktidara gelmesinden bugüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvel Başbakan daha sonra da Cumhurbaşkanı sıfatıyla dünyaya örnek olabilecek bir dış siyasetin yansımalarını ve en son uygulamalarından birini bugün yaşadıklarını lisana getiren Kirişci, şöyle devam etti:

“Bunun öncesine gitmekte fayda var. Antalya’da diplomasi forumu çerçevesinde tarafların bir ortaya gelmesi, sonra İstanbul’da buluşma ve nihayetinde de 22 Temmuz’da bu dörtlü tepe ismini verdiğimiz Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye, bu bahiste bir ortak teşebbüsü gerçekleştirmiş oldular. Başladıkları noktadan son ana kadar burada ismine da ‘tahıl koridoru’ dediğimiz, dünyanın da çok fakruzaruret içinde olduğu bir periyotta, bu koridordan nitekim dünyayı rahatlatacak, hakikaten besin krizini tekrar gündemden düşürecek ölçüde bir geçiş kelam konusu oldu. 431 gemi geçti, bu da yaklaşık 10 milyon ton tahıl başta olmak üzere besin eserlerine tekabül ediyordu. Yüzde 60’tan fazlasını en az gereksinimi olan ülkeler alırken en fazla buna muhtaçlığı olan ülkelerin aldıklarıysa maalesef yüzde 6’larda kalmıştı. Bu da yetmezmiş üzere son anda Ukrayna ile Rusya ortasındaki yeni gerginlikle bunu Rusya tarafı yeni bir aksiyon olarak askıya almıştı.”

“Temennimiz, iki ülke ortasındaki bu savaşın barışla son bulması”

Bakan Kirişci, tahıl koridorunun yine açılmasına ait şunları kaydetti:

“Tıpkı bu koridorun başlangıcında, devamında, esirlerin takasında ve artık de Rusya’nın askıya almış olduğu bu kararın tekrar kaldırılması ve kaldığı yerden devam etmesi ismine kıymetli bir teşebbüsü Sayın Cumhurbaşkanı’mız sağlamış oldu. Dünya bir kere daha bir derin nefes aldı. Temennimiz, iki ülke ortasındaki bu çatışmanın, bu savaşın barışla son bulması ve devamında da coğrafyamızda hayatın kendi olağan akışı içinde sürmesidir. Burada dünyanın sahiden Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ve Türkiye’yi takdirlerini, inşallah içerde duymayanlar yahut duymak istemeyenler de duyarlar.”

Kirişci, Türkiye’nin önderiyle 2023 ile yeni bir şahlanışı daha gerçekleştireceğini vurgulayarak, “Tarım ve Orman Bakanı olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımızı arz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu moderatör, orta bulucu rolüne olumlu reaksiyon veren Sayın Putin’e şükranlarımı sunuyorum. Zira sonuçta bir talep var lakin bu talebe müspet bakan bir de Sayın Putin var. Her iki başkana de bu manada biz dal olarak teşekkür ederiz, şükranlarımızı sunarız. İnşallah bu darboğaz geride kalmış olacak ve bu mevzu tekrar daha evvel kaldığı noktadan devam etmiş olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir