Bakan Koca’dan ‘ilaç krizi’ mesajı

Eczanelerde başta antibiyotik olmak üzere pek çok grip, çocuk ilacı bulunmuyor. Hastalar eczane eczane dolaşmak zorunda kalırken eczacılar ise meselesinin kısa müddette çözülmesini talep ederken yetkililerin adım atmamasından şikayetçi.

Bakan Fahrettin Koca, ilaç krizine dair Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Temininde zorluk yaşanan kimi ilaçların üretiminin artırıldığını söz eden Bakan Koca, “Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı problemler var. Kısa vakit zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek” dedi.

Bakan Koca ayrıyeten az sayıda hastaya özel olarak getirilen, öbür ülkelerde ruhsatlı, Türkiye’de ruhsatı bulunmayan kimi ilaçlar olduğunu vurguladı:

“Bunlardan biri için ileri sürülen tezlerin gereği yapılmıştır. Kısa vakitte, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemine kaydını sağlayacağız. Her bir ilaç kutusunun, onu başka kutulardan ayıran bir kimlik numarası var. Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemine kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın uydurma olması kelam konusu değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir