Baykar Mühendisi Burak Özbek: KEMANKEŞ, milli SİHA’ların taarruzu gücünü bir üst seviyeye çıkaracak

Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar KEMANKEŞ Küçük Akıllı Seyir Füzesi, 27 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenecek. TEKNOFEST 2023 çerçevesinde halka açık bir formda sergileniyor. Stratejik maksatlara karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen küçük akıllı seyir füzesi Bayraktar KEMANKEŞ, TEKNOFEST 2023’de birinci kez halka açık sergileniyor. Seyir füzesine vatandaş ağır ilgi gösteriyor. Bayraktar KEMANKEŞ, ismini; attığı okla en güçlü kaidede dahi gayesi tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor. Bayraktar KEMANKEŞ, Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek misyon yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalan küçük akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde hızla yol alarak düşman çizgisi gerisindeki en riskli maksatlara karşı aktiflik gösterebilecek. 200+ kilometre vazife menzili olan Bayraktar Kemankeş, 50 kilometre haberleşme menzilene sahip. Ayrıyeten yapay zekâ dayanaklı oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik maksatları yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe alanında istikrarları değiştirecek.

Bayraktar KEMANKEŞ seyir füzesi hakkında bilgi veren BAYKAR Mühendisi Burak Özbek, ”TEKNOFEST 2023 çerçevesinde şuanda Bayraktar KEMANKEŞ’in yanındayız. Bayraktar KEMANKEŞ, Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, Bayraktar AKINCI üzere ulusal SİHA platformlarımızın taarruzu gücünü bir üst düzeye daha çıkaracak bir platform. Aslında biz Bayraktar KEMANKEŞ’i ulusal akıllı seyir füzesi diyoruz. bunu bu özelliği getiren iki, üç tane farklı sebepleri var. Kendi üzerindeki jet motoruyla bir saate yakın havada kalabiliyor. Jet motoru olduğu için yüksek süratle hareket edip uzun menzile kadar gidide biliyor. Birebir vakitte KEMANKEŞ’in bütün uçuş bilgileri ve görüntü imajları de TB2’ye aktarılıyor. Hasebiyle TB2’den şuanda 50 kilometre kısa vade de 100 kilo metreye çıkacak bir haberleşme menziline sahip oluyorsunuz. TB2’nin de kendi üstünden yaklaşık 200 kilometreden haberleştiğini düşünürseniz. 300 400 kilometreye kadar bir haberleşme menziliniz oluyor ki önemli bir sayı. TB2 tarafından taşınıyor. Münasebetiyle küçük sınıfına giriyor. Ancak tıpkı bir uçak üzere, bir seyir füzesi üzere belirli bir rotayı takip edebiliyor. Amaç üzerine geldiği vakit amacı ortaya biliyor. fırsat amacı gerçekleştirdiği vakit oraya bir taarruz gerçekleştirebiliyor” dedi.

“BAYRAKTAR KEMANKEŞ’DE YENİDEN GÜÇLÜ KAİDELER DA AMACI TAM İSABETLE VURACAK FORMDA TASARLANDI”

Özbek, “Şu anda TB2 hava aracı üzerindeki bütün mühimmatlarımız lazer güdümlü mühimmatlar. Lazer güdümlü mühimmatlarda da amaca taarruz gerçekleştirmek için görmeniz lazım. lakin görmek demek uçağı riske etmek demek. TB2’yi, TB3’ü, AKINCI’yı riske sokmak demek. KEMANKEŞ sayesinde daha TB2’nin görmediği 50 kilometrenin üzerindeki maksatlara bile taarruz kabiliyeti gelecek. Münasebetiyle TB2 hiç hudut çizgisine yaklaşmadan o sıcak bölgeye bile girmeden inançlı bölge içerisinde KEMANKEŞ’i fırlatıp taarruz gerçekleştirebilecek” tabirlerini kullandı.

“BAYRAKTAR KEMANKEŞ’TE YENİDEN KUVVETLİ KOŞULLAR DA GAYESİ TAM İSABETLE VURACAK FORMDA TASARLANDI”

KEMANKEŞ üretim projesinin 2022 yılında başladığını belirten Özbek, “Proje 2022’nin ikinci yarısında geliştirilmeye başlandı. Şuanda da tüm bağlı testlerini tamamladı. TEKNOFEST sonrasında da inşallah birinci atışlarımızı gerçekleştireceğiz. Yeniden 2023 içerisinde artık seri imalata girmiş olacak. birinci etapta TB2 ile başlayacağız lakin daha sonra TB3’de entegre edilecek. Bu yıl içerisinde seri üretime girmesini planlıyoruz KEMANKEŞ’in 2023 sonunda TB2’lerde görürüz KEMANKEŞ mühimmatımızı. İsmini de tarihimizdeki topçularımızdan alıyor. Nasıl kemankeş okçularımız en şiddetli kaidelerde bile maksadı tam isabetle vuruyorlardı Bayraktar KEMANKEŞ’te yeniden kuvvetli koşullar da maksadı tam isabetle vuracak formda tasarlandı” dedi.
(ZA-ZB-BA-Y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir