Çelik Üreticileri Derneği: Yapılan zamlar nedeniyle rekabet gücümüz ve ihracatımız geriliyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), elektrik ve doğalgaza yapılan artırımlar nedeniyle memleketler arası alanda rekabet güçlerinin gerilediğini belirtti. Yapılan açıklamada, çelik ihracatında ve üretiminde yaşanan düşüşe dikkat çekildi.

Dernek, elektrik gücü ve doğalgazın çelik kesimi için maliyetinin yüzde 8’den yüzde 30’a kadar yükseldiğini kaydetti.  

Foreks’in aktardığı habere nazaran, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, çelik kesiminde gözlenen olumsuz gidişata son verilmesine yönelik çok taraflı adımların atılması ve sanayi bölümlerine farklı doğalgaz tarifesi uygulamasına son verilmesinin kıymet taşıdığını bildirdi

TÇÜD’nin açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“Elektrik gücü ve doğal gaz fiyatlarının son bir yıl içerisinde yaklaşık 4 misli artış göstermesi ve büyük kullanıcı sanayi kesimlerine daha yüksek doğalgaz fiyatı uygulanması üzere sebeplerle çelik dalımızın, toplam maliyetleri içerisinde yüzde 8 civarında olan elektrik gücü ve doğal gazın hissesinin %30 düzeyine ulaşması, kesimimizin iç ve dış piyasalardaki rekabet gücünün kıymetli ölçüde gerilemesine sebep olmuştur.

Bu durum, çelik kesiminde vardiya sayılarının düşmesi ve birtakım fabrikaların üretimlerini durdurmaları sonucunu doğurmuştur. Türk çelik dalı, 2022 yılının Eylül ayında en çok çelik üretimi gerçekleştiren 15 ülke ortasında %19 ile çelik üretiminde en fazla azalış gözlenen ülke olarak, Almanya, İran ve Brezilya’nın akabinde 10. sıraya kadar gerilemiş, 2021 yılının Eylül ayında 3,3 milyon ton olan aylık üretim, 2022 yılında 2,7 milyon ton düzeyine kadar düşmüştür.

30 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen güç fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların, milletlerarası piyasadaki rekabet gücümüzü düşüren tesiri; ihracat sayılarımıza da yansımış, çelik ihracatımız Eylül ayında %31 oranında gerilemiştir.

Kapasite kullanım oranının yüzde 75’ten, yüzde 60’lara gerilemesine yol açan bu gelişmeler, 2022 yılının son çeyreğine girilirken, üretimde aşağı taraflı hareketlerin devam etmesi ihtimalini güçlendirmiştir. Bu kapsamda, çelik dalında gözlenen olumsuz gidişata son verilmesine yönelik çok taraflı adımların atılması ve sanayi bölümlerine farklı doğalgaz tarifesi uygulamasına son verilmesi ehemmiyet taşımaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir