Çocukluğunun geçtiği ülkeye düğüne gitti

MERAKLA BEKLENEN DÜĞÜN BUGÜN
Bir öbür deyişle söylemek gerekirse, İngiltere’nin yeni hükümdarı 3. Charles’ın taç giydiği 6 Mayıs’taki merasimin akabinde çabucak hemen “aynı kadro” bugün biraz daha doğuda, Ürdün’ün başşehri Amman’da bir ortaya gelecek.

Yine kraliyet ailelerinin, bu düğünde ülkelerini temsil edecek olan üyeleri en şık giysileri içinde kamera karşısına geçecekler. Geride de her detayı uzun uzun konuşulacak bir düğün kalacak. 

VELİAHT PRENS EVLENİYOR 
Çünkü bugün Ürdün’ün veliaht prensi Hüseyin ile Suudi Arabistanlı nişanlısı Rajwa Al Saif, gösterişli olacağı aylar öncesinden varsayım edilen bir merasimle hayatlarını birleştiriyor. Çiftin nikahı Amman’daki Zahran Sarayı’nda kıyılacak. Akabinde da konuklar diğer bir saraya Al Husseniya Sarayı’na gidip orada düzenlenen yemeğe partiye katılacaklar. 

Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ile karısı Kraliçe Rania bu yıl içinde ikinci düğün heyecanını yaşayacak. Büyük kızları Prenses Iman, geçen mart ayında Yunan asıllı Jemil Thermiotis ile hayatını birleştirdi.

Şimdi de büyük oğulları ve tahtın veliahtı Prens Hüseyin, Suudi Arabistanlı mimar Rajwa al Sahif ile evleniyor.

 

HERKESİ ŞAŞIRTAN KONUKLAR
Bu ortada kimse beklemiyordu lakin düğünün İngiltere’den de iki konuğu var. Galler Prensi William ile eşi Galler Prensesi Catherine.

Çift, düğünden bir gün evvel Londra’dan sıkı güvenlik tedbirleri altında havalanan kraliyet hava kuvvetlerine ilişkin bir uçakla Amman’a gitti. Kate ile William, kaldıkları otelin girişinde de birtakım toplumsal medya kullanıcılarının cep telefonu kameralarına yakalandı.

Böylece düğünle ilgili gelinin nasıl bir gelinlik tercih edeceğinden sonra en çok merak edilen soru da cevabını bulmuş oldu.

ÇOCUKLUĞUNDA ÜRDÜN’DE YAŞAMIŞTI
Aslına bakılırsa, William ile Kate’in Ürdün’le özel bağları var. Kate Middleton, çocukluk yıllarında İngilizHavayolları’nda misyonlu olan babasının işi nedeniyle bir mühlet Ürdün’de yaşamıştı. 

William ile Kate, evvelki yıl da üç çocuklarını alıp bir tatil için Ürdün’e gitmişti. Hatta orada çekilen bir fotoğraflarını da 2021 yılında Noel kartı olarak yayınlamıştı.

KUTLAMALAR DÜN BAŞLADI
Bu ortada Amman’da düğün kutlamaları dün başladı. Sokaklarda ülkenin kültürel çeşitliliğini yansıtan gruplardans şovları sergiledi. Damat olmaya hazırlanan Prens Hüseyin için de Ürdün Silahlı Kuvvetleri’ndeki arkadaşları özel cümbüş programı düzenledi.

KINA GECESİ ÇOK KONUŞULDU
Ama kutlamalar bundan çok daha evvel başladı. Gelin Rajwa için geçen hafta bir kına gecesi düzenlendi. Gelin Rajwa ile kaynana Kraliçe Rania, kutlamaları başlatan kına gecesinde, davetlilerin karşısına el ele çıktı ve kimi vakit gülerek kimi vakit da memnunluk gözyaşları içinde büyük güne uzanan süreçte birinci konuklarını ağırladı.

RAJWA’NIN KINA GECESİ
Kraliçe Rania ile daha oğluyla nişanlandığı birinci günden beri ne kadar sevdiğini ve “içine sindiğini” hiç gizlemediği gelini Rajwa birinci konuklarını ağırladı. Yani özetle Rajwa gelinin kına gecesi yapıldı.

Büyük oğlu 28 yaşındaki Hüseyin’in nişanlısını “üçüncü kızım” diye tanımlayan Kraliçe Rania, bayan konukların yer aldığı gösterişli kına gecesinde çekilen fotoğrafları toplumsal medya hesabından paylaştı.

Kraliçe Rania, paylaşımına ” Ürdünlü ailemiz olmadan hiçbir kutlama tamamlanmış sayılmaz. Hoş Rajwa’mızı kutluyoruz” notunu düştü.


GECEDE CANLI MÜZİK VARDI

Dünyanın en tezli giyinen bayanlarından biri olarak nitelendirilen Rania’nın uçuk mavi bir elbise tercih ettiği kına gecesinde, gelini Rajwa ise üzeri, altın rengi klâsik motiflerle süslü beyaz bir kıyafet giydi.

Kına gecesine Rania’nın kısa bir müddet evvel evlenen kızı Prenses Iman, küçük kızı Prenses Selma, gelinin annesi ve aile üyelerinin yanı sıra Ürdün’ün çeşitli yerlerinden davet edilen konuklar katıldı.

Gecede müzikçiler Nedaa Shrara, Diana Karazon, Zain Awad, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın lokal müziklerini seslendirdi.Mutluluk gözyaşlarının kahkahalara karıştığı kına gecesinde Haleem kümesinin yanı sıra bayanlardan oluşan Al Salt Girls Band ve Misk Dance Company de davetlilere unutulmaz anlar yaşattı.

KAYINVALİDE RANIA, HİS DOLU BİR KONUŞMA YAPTI
Kraliçe Rania, konuklarına hitaben yaptığı konuşmada “Burada bizimle olup kutlamalara katıldığınız için kendimi çok memnun hissediyorum” dedi. Sonra da kelamlarını şöyle sürdürdü Rania: ” Bugün bizim için ve bütün Ürdün ailesi için çok özel bir gün. Sevincimiz bir ve tek… Uzak ya da yakın bugün hepiniz bizim kalplerimizdesiniz.”

Rania, evladının memnunluğunu görmek isteyen bütün anneler üzere oğlu Prens Hüseyin’in düğününühayal ettiğini belirtti. “Hüseyin, benim olduğu kadar sizin de oğlunuz. Siz onun ailesisiniz ve bu sizin kutlamanız” dedi.

‘BENİM İÇİN KIZLARIM KADAR DEĞERLİ’
Kraliçe Rania, gelini Rajwa’nın aileye iştirakini duyururken coşkulu sözler sarf etmişti. Kına gecesinde de gelinine yönelik kelamları bunların bir devamı niteliğindeydi. Kraliçe Rania, gelini Rajwa’dan ” Dünyanın en tatlı ve en hoş müstakbel gelini” diye kelam etti. Sonra da Rajwa’nın, kendisi için, dünyaya getirdiği kızları Iman ve Salma kadar bedelli olduğunu kelamlarına ekledi.

Rania, kına gecesi sırasındaki his dolu konuşmasında, Hüseyin yanlarına gidip Rajwa ile evlenmek istediğini söylediğinde kendisinin ve kocası Kral Abdullah’ın ne kadar keyifli olduklarını hatırlattı. Akabinde da şu kelamları sarf etti: ” Rajwa, benim oğlum için ettiğim bütün duaların en harika yanıtı.” Kraliçe oğluyla gelinine “Daima birbiriniz için memnunluk kaynağı olun” diye seslendi.

Kraliçe’nin his dolu konuşmaları sırasında gelin Rajwa’nın vakit zaman gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

GELİNİN ANNESİNE ÖVGÜ YAĞDIRDI
Rania, kına gecesinde dünürü, yani Rajwa’nın annesi Azza’ya da övgüler yağdırdı. Bir kızın, annesinin yansıması olduğunu söyleyip gelini Rajwa’nın annesini bir hazine” kelamıyla tanımladı. Bundan iki ay evvel, büyük kızı Iman’ın, Jamal Thermiotis ile evliliği sırasında bir gelin annesi olarak kendisinin Rajwa’nın annesi Azza pozisyonunda olduğunu belirtti Rania. Onun nasıl hisler içinde olduğun anladığını tabir etti bu halde.

Gelini her ne kadar öbür bir ülkeden olsa da yani Suudi Arabistan’dan gelse de artık Ürdün’ün onu ülkesi olduğunu ve orada kendi insanları, kendi ailesi ortasında olduğunu hatırlattı.

TAM DEDESİNİN İSTEDİĞİ ÜZERE YETİŞTİ
Rania, artık hayatta olmayan eski kral Hüseyin’e de gönderme yaptı konuşmasında. Kocası Kral Abdullah’tan evvel ülkeyi yöneten Hüseyin’e hayatının son periyotlarında, torununu yani onunla tıpkı ismi taşıyan Hüseyin’i onun istekleri doğrultusunda yetiştirmeye kelam verdiğini söyledi.

TAÇLI KONUKLAR’: Bu ortada Prens Hüseyin ile Rajwa Al Saif’in düğününe katılacak kraliyet ailesi üyeleri de katılaştı. Danimarka Veliaht Prensi Frederik ile eşi Prenses Mary, Japorn Prensesi Hisako ve Prenses Tsuguko, Hollanda Hükümdarı Willem Alexander, Kraliçe Maksima ve büyük kızları Prenses Amalia, düğüne katılacaklarını duyurdu.İsveç Veliaht Prensesi Victoria ile eşi Prens Daniel, Norveç Veliaht Prensi Haakon ile Prenses Mette Marit, Amman’daki merasime katılması beklenen öbür kraliyet ailesi üyeleri.

GEÇEN YIL NİŞANLANDILAR
Prens Hüseyin ile Rajwa Al Sahif’in nişan haberi geçen yıl 17 Ağustos’ta toplumsal medya üzerinden duyuruldu. Kraliçe Rania, memnun haberi Instagram sayfasında takipçileriyle paylaştı.

Rania “Üçüncü kızımı karşılamaktan ötürü heyecanlıyım” diye yazan Rania, Rajwa’ya da “Aileye beğenilen geldin” diye seslendi. Kraliçe Rania, her iki genç ismine da memnun olduklarını satırlarına ekledi. Rania, hem Hüseyin’in hem de nişanlısı Rajwa’nın varlıklarının kendileri için bir sevinç ve zevk olduğunu belirtip “İki kızım vardı, üç oldu. Sevincimiz tanım edilemez” diye yazdı.

NASIL TANIŞTIKLARI MERAK KONUSU
Bu ortada iki gencin nasıl tanıştığı da merak konusu oldu. Bir teze nazaran Hüseyin ile Rajwa’nın tanışmasına aile üyeleri ön ayak oldu.

Aslında Rajwa Al Saif’in ailesi, zati bir müddettir diğer bir çiftin evliliği nedeniyle Ürdün kraliyet ailesine yakındı. Zira genç kızın annesi, Rajwa’nın evlenmeye hazırlandığı Prens Hüseyin’in amcası Fahda Al Hashem’in karısı Sharifa ile kuzen. Yani Rajwa, annesinin kuzeninin evliliği sayesinde Ürdün kraliyet ailesiyle yakınlaştı. Söylentilere nazaran de gençleri birbirine uygun görüp tanıştıran aileleri.

Fakat Prens Hüseyin daha sonra Rajwa ile birlikte katıldığı bir aktiflikte nişanlısıyla kendisini eski bir okul arkadaşının tanıştırdığını söyledi. Hüseyin, o aktiflikte arkadaşına minnettar olduğunu belirtip “İnsan her gün Rajwa üzere biriyle tanışamıyor” dedi.

MART AYINDA BÜYÜK KIZLARINI EVLENDİRDİLER
Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ile Kraliçe Rania, bir yıl içinde iki defa düğün heyecanı yaşıyor. Çiftin büyük kızı Prenses Iman, ABD’de okurken tanıştığı Cemil Alexander Thermiotis ile hayatını birleştirdi.

Şimdi sırada geleceğin hükümdarı olan büyük oğlu Hüseyin var. Bu iki büyük çocuğun yanı sıra Rania ve Abdullah’ın şimdi evlilik çağına gelmemiş Salma isminde bir kızı ise Haşim isminde bir oğlu daha bulunuyor.


ÜLKESİNİN ÖNDE GELEN AİLELERİNDEN BİRİNE MENSUP

Ürdün kraliyet ailesine gelin gideceği ortaya çıktığından beri dünyanın dikkatini üzerinde toplayan gelin Rajwa Al Saif’ı kısaca bir bakarsak… Ortadoğu’nun Kate Middleton’ı diye nitelendirilen genç kız 28 Nisan 1994 Riyad doğumlu.

Suudi Arabistan’ın önde gelen ailelerinden birine mensup olan Rajwa, Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden mezun olan babası Halid Bin Musaid bin Saif bin Abdulaziz Al Saif, inşaat mühendisi. Tıpkı vakitte önde gelen bir inşaat şirketinin kurucusu. Rajwa da babası üzere üniversite mezunu. Onun üzere kendi ülkesi dışında tamamladı eğitimini.

İlk ve ortaokulun akabinde ABD’deki Syracuse Üniversitesi’nde mimari eğitimi gördü. Yani Ürdün sarayının gelini Rajwa, büyük olasılıkla mesleğini yapmayacak ancak bir mimar. Syracuse’deki eğitiminin akabinde Los Angeles’a geçen Rajwa orada da Fashion Institute of Design and Merchandising’de eğitimini sürdürdü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir