Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Tahıl anlaşması 2 ay daha uzatıldı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen toplantıda, partisinin vilayet liderleri, milletvekilleri, belediye liderleri ve milletvekili adaylarına canlı ilişkiyle hitap etti.

‘BİR MÜJDE VERİYORUM’

Konuşmasında “Tüm dünyaya muştuyu vermek istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemiz ve şahsımızın gayretleriyle Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın iki ay daha uzatılmasına karar verildi. Global besin tedarik zincirlerinin kesintisiz işlemesi, bilhassa gereksinim sahibi ülkelerin tahıla ulaşımının kolaylaştırılması bakımından hayati kıymete sahip bu kararın tüm taraflara iyi olmasını diliyorum. Muahedenin tüm kuralları yerine getirilerek bundan sonraki süreçte de devam etmesi için uğraşlarımızı sürdüreceğiz. Ayrıyeten Rus dostlarımız Mikolavy ve Olvia limanlarındaki Türk gemilerinin çıkışına da mani olmayacaklarını bildirdiler. Bunun için de kendilerine müteşekkiriz” dedi.

“Rusya Devlet Lideri, kıymetli dostum Putin’e bu süreçteki gayretlerimize verdiği samimi dayanak için şükranlarımı sunuyorum. Ukrayna Devlet Lideri Sayın Zelenski’ye de yapan işbirliği için teşekkür ediyorum” diyen Erdoğan konuşmasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e de süreçteki uğraşları için teşekkür etti.

TARAFLARDAN TEŞEKKÜR

Guterres de çabası için Türkiye’ye teşekkür ederek “uzun müddetli ve daha kapsayıcı bir muahedeye muhtaçlık duyulduğunu” tabir etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını teyit ederek “İhtiyaç sahibi ülkelere yardım etme talihi oluştu” derken, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ise “Ortaklarımızın gösterdiği uğraşa minnettarız” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması tam da dünya Moskova’dan gelecek karara kilitlendiği sırada geldi. Muahede çerçevesinde Rusya’ya yönelik koşulların sağlanmadığını savunan Rusya, son olarak mutabakatın yalnızca 60 gün uzatılmasına onay vermişti. Ankara’nın gayretleri sürerken Erdoğan ile Rusya başkanı Putin’in ikili görüşmede krizi aşabileceği beklentisi vardı.
22 Temmuz 2022’de hayata geçirilen tahıl mutabakatıyla 30 milyon tondan fazla Ukrayna tahılının milletlerarası piyasalara sevk edilmesi mümkün oldu.

SAVAŞ TARIM ALANLARINI DA VURUYOR

Uluslararası Kızıl Haç’a nazaran patlamamış bombalar, şarapnel kesimleri ve mayınlar Ukrayna’da yalnızca hayatı tehdit etmiyor, tıpkı vakitte verimli tarım topraklarını de yıllarca kullanılamayacak hale getiriyor. Rusya işgaliyle birlikte Ukrayna en çok mayın yerleştirilen ülkelerden biri haline geldi. Kızıl Haç’ın silah kirliliği ünitesinin lideri Andrew Duncan, Ukrayna’nın başşehrinden görüntü aracılığıyla Cenevre’deki gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çiftçiler ekseriyetle imkânsız bir seçimle karşı karşıya kalıyor” diyerek hayatlarını tehlikeye atma kıymetine tarlaya gitmek ya da aileleri için gerekli gelirden vazgeçmek ortasında kaldıklarını söylüyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir