Dalgalar pisti aşındırıyor: Felaket olur!

Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ilişkin yolcu uçağı 13 Ocak 2018’de Trabzon Havalimanı’na iniş yaparken pistin kuzey tarafında deniz tarafına yöneldi. İniş ekipleri balçığa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. Uçaktaki 162 yolcu ve 6 kişilik mürettebat tahliye edildi. Uçak hurdaya ayrıldı.

Kazayla ilgili Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kaptan pilot Ender Bayraktar ve yardımcı pilot İrfan Yavuz hakkında ‘Taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ kabahatinden Trabzon 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Soruşturmada söz veren pilot Bayraktar’ın, “Piste arası 40 metre olan deniz istikametindeki çukura düştük. Temelinde bu aranın 90 metre olması gerekir. Bunda Devlet Hava Meydanları işletmesinin kusuru vardır” halindeki sözü sonrası Trabzon Havalimanı’nda kıyı erozyonu tehlikesi yine gündeme geldi.

Kazalar tekrarlanabilir, tedbir alınmalı

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz kıyısına paralel uzanan Trabzon Havalimanı pistinin, deniz dalgalarıyla aşınıp kıyı erozyonuna uğradığını belirtti. Tekrar bir kaza olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Bektaş, şu ikazlarda bulundu:

“Kazada uçak, en dar, dalgaların en fazla aşındırmış olduğu yerden pistten çıktı; bu bir ikazdı. Yağışlarda bu çeşit olaylar tekrarlanabilir. Kıyıya istinat duvarları çekilerek tedbir alınmalı.

Kaptan pilotun savlarını pahalandıran Prof. Dr. Bektaş, kelamlarını şöyle sonlandırdı:
“Kaptan pilot diyor ki; şayet o pistte güvenlik alanı 90 metre olsaydı bu cins kazalar olmazdı. Bu ne manaya geliyor? Pistin olması gerekenden biraz daha geniş olması lazım. Bunun için de oraya istinat duvarları çekilecek ve kıyı erozyonunu önleyici mühendislik yapıları yapılmalı.

Bu, uçakların güvenliği açısından son derece kıymetli. Aslında en ideali nedir? Trabzon Havalimanı’nın memleketler arası standartlara uygun bir biçimde olmasıdır. Umarım ileriki yıllarda yapılacak olan çalışmalarla bu gerçekleşir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir