Depremin ikinci ayında Babacan’dan video

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, 6 Şubat’ta meydana gelen ve resmi datalara nazaran 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Maraş merkezli zelzelelerin ikinci ayında açıklama yaptı. Sarsıntının olduğu saat 04.17’de konuşan Babacan, en değerli gündeminin zelzele olduğunu ve zelzelesi unutturmayacaklarını söyledi.

Sosyal medya hesabından bir görüntü yayınlayan Babacan, Maraş’ta hayatını yitiren üniversite öğrencisi Şeyma Gökkaya’yı hatırlatarak Babacan, “Şeyma’nın kelamlarını kimseye unutturmamamız gerekiyor. Verdiği vazifesi yerine getirmek zorundayız. Hoşlar hoşu Şeyma kardeşimin, sarsıntıda kaybettiğimiz on binlerin, meskeni barkı, iş yeri yerle yeksan olmuş yüz binlerce dostumun, arkadaşımızın hakkını arayacağız” diye konuştu.

Babacan şu tabirleri kullandı:

ERDOĞAN KUSURLARI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR: Ortadan geçen şu son 60 güne bir bakın. Erdoğan bu tek kişilik sistemin gücüyle, ihmali, kusurları örtmeye çalışıyor. Hususları kapatmaya çalışıyor. Bol bol temel atma… Attığınız temeller, kaybettiğimiz canları geri getirmiyor ki. Varsın onlar örtmeye çalışsın. Biz, yıkılmış sokaklarda benim yüzüme ‘Benim çocuğumun bana cenazesini vermediler’ diye feryat eden anneyi, ‘Başkanım, buraya kimse gelmedi, televizyonlar doğruları göstermiyor’ diyen genç arkadaşımı, yıkılan konutundan çıkardığı çaydanlığı ile bize canhıraş çay ikram etmeye çalışan güler yüzlü ablamı hiç unutmadık.

DEVA PARTİSİ İÇİN EN KIYMETLİ GÜNDEM BU: Hak ettiğiniz kıymeti görmediğinizi biliyorum. Tüm bunların zorunuza gittiğini biliyorum. İçinize sindirmediğinizi, kabullenmediğinizi biliyorum. Biz unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Birbirimize kol kanat germeye, beraberce yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz. Benim için en değerli gündem bu. DEVA Partisi için en değerli gündem bu. Seçimler yaklaşırken, zelzelenin birinci 48 saatinde yapılan ihmalleri, gecikmelerin sonucunda yaşanan vefatları hatırlatacağız.

BU PERİYOTTA BÖYLESİ BİR YOKLUK YAŞAMASINA BİR DAHA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ: O denli ‘İlk birkaç gün aksama oldu ama’ deyip geçiştirilecek bir şey değil bu. ‘İlk birkaç gün aksama oldu’. Eee? ‘Helalleşelim’. Vefat eden beşerlerle nasıl helalleşeceksiniz? Yalnızca 6 Şubat depremindeki acımız nedeniyle değil, uzmanların sıkça uyardığı olası Bingöl zelzelesi için de Marmara sarsıntısı, İstanbul zelzelesi için de Hakkâri zelzelesi için de hayat için en kıymetli gündemimiz bu. Bir daha bu acılar yaşanmasın diye daha çok çalışmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Açıkça tabir ediyorum: Biz, 85 milyonun canını pamuk ipliğine bağlamayacağız. Birileri heybetli külliyelerde yaşarken, kalan milyonların inançsız konutlara mahkûm edilmesine son vereceğiz. Afetlerin akabinde bir yudum suya muhtaç kalan insanların, bu çağda, bu bölümde böylesi bir yokluk yaşamasına bir daha müsaade etmeyeceğiz.

DEVLET KURUMLARINI NASIL OLDU BU KADAR ZAYIFLATTINIZ?: Biz ülkemizi ayağa kaldıracağız. Bunu tek başımıza değil, yalnızca Millet İttifakı olarak da değil; milyonlarla birlikte yapacağız. Daima birlikte Şeyma’ya verdiğimiz kelamı tutacağız. Felaketin birinci haftasından beri sorduğum tüm o soruları, ısrarla sormaya devam edeceğim. En değerli soruları ısrarla, inatla hatırlatacağım. Karşılık alana kadar da hakikat arayışımız durmayacak: Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli ve ilgili tüm bakanlar… Bu sorularıma yanıt verin. Birinci 48 saatte ne yaptınız? Birinci iki gün ne yaptınız? Neleri ihmal ettiniz? Ben Pazarcık’a gittim, Gölbaşına gittim, Elbistan’a gittim, İslahiye’ye gittim. Antakya’ya gittim. Her yere fakat her yere gittim. Herkesin ortak cümlesi; ‘İlk 48 saat devlet yoktu’. Kimi yerlerde bu mühlet 72 saat. Kimi yerlerde 96 saat. Kimi yerlerde 120 saat. Devlet kurumlarını nasıl oldu bu kadar zayıflattınız? 3 gün boyunca, 4 gün boyunca beşerler böylesine nasıl bahtlarına terk edildi?

KİMİN KİME TALİMAT VERMESİ GEREKİYORDU?: Sabah akşam inşaatlarla övünüyorsunuz. Nasıl oldu da günler uzunluğu iş makinelerini zelzele bölgesine gönderemediniz? Sarsıntı bölgesindeki kentlerin girişinde iş makineleri park edilmiş halde dururken neden beşerler günlerce enkaz altında can çekişti, soğuktan donarak öldü? Tekrar tekrar söyleyeceğim: Afet uyumunda vazifeli tüm kurumlar dahil, herkes birinci 48 saatte ne yaptığını çıkıp anlatsın. Bunun karşılığını vermek zorundasınız. Karşılığını alana kadar peşinden koşacağız. Birinci 48 saatte neden tüm arama-kurtarma işçisi, madenciler, silahlı kuvvetler işçisi afet bölgesinde çalışmalara başlamadı? Kimin kime talimat vermesi gerekiyordu? Kim, hangi talimatı bekledi? Acil müdahale gereken durumlarda birilerinden talimat almak gerekiyor muydu? Birinci 48 saatte ve hatta birinci 72 saatte; kaç enkaza arama kurtarma hedefiyle müdahale edilebildi? “Neden haberleşme sistemi çöktü? Bağlantının hayat kurtaracağı birinci saatlerde nasıl oldu da kimi bölgelerde tüm haberleşme ağı kesildi? Karşılık verin! Tüm bu soruların yanıtını yalnızca yaşadığımız bu afet için değil, önümüzdeki mümkün afetlere hazırlık için de vermek zorundasınız.

273 HUSUS SIRALADIK: Bu acılara alışmayacağız. Bu vefatları, ‘kader planı’ deyip geçmeyeceğiz. Normalleştirmeyeceğiz. Zelzeledeki vefatları olağanlaştıran bu zihniyeti tarihe gömmenin vakti geldi artık. Yıllar önce Ahmet Mete Işıkara ‘Deprem öldürmez; bina öldürür’ demişti. Vatandaşlarımıza mezar olan o yuvalara, o binalara ruhsatı, oturma müsaadesini, zelzeleyle ilgili dayanıklılık müsaadelerini kimler verdi? O imar barışından yararlanan ve çöken, yüzlerce beşere mezar olan bina sayısı kaçtı? Bunların hepsi elinizde var. Sormaya devam edeceğiz. Bundan sonra doğal afetlerde Şeymalar ölmesin diye çalışacağız. Biz çalışıyoruz, durmuyoruz. Hem bugünün yaralarını sarmak için hem de bir daha bu acıların tekrar etmemesi için çalışıyoruz. Afet Hareket Planı’nı sarsıntıdan tam 1 buçuk sene evvel yayınlamışız. Bir ülke afete nasıl hazırlanır, afeti yerinden idareyle nasıl yönetirsiniz, tek tek yazmışız. Bir tek cümlesinden istifade etmemişler. Zelzelenin birinci ayında sarsıntıyla ilgili bir rapor hazırlayıp yayınladık. Sarsıntı sonrasında eğitimiyle, sıhhatiyle, iktisadıyla neler yapılacağını hazırladık. 273 unsur sıraladık. Ancak gözleri var, görmüyorlar. Kulakları var, duymuyorlar.

ÇADIR BULAMAYIP HÂLÂ OTOMOBİLDE YAŞAYAN İNSANLARI GÖRÜYORUM: Hâlâ barınma sorunu devam ediyor. Hâlâ çadıra ulaşamayanlar var. Konteynerler yetmiyor. Hâlâ tuvalet sorunu, duş sorunu, pak içme suyu sorunu devam ediyor. Gidip görüyorum. Çadır kentleri, çadır bulamayıp hâlâ otomobilde yaşayan insanları görüyorum. Yakılan sobaların dumanı altında zehir solumak zorunda kalan yüzlerce çocuğun olduğu çadır kentleri ziyaret ediyorum. Yazıktır, günahtır, zulümdür. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir