Diyanet’in fetvasına bir tepki de Aleyna Tilki’den

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde ailesini kaybeden ve refakatsiz duruma gelen çocuklara yönelik tesirli bir takip sistemi kurulamaması tartışılırken Diyanet, “Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi” sorusuna dikkati çeken bir cevap vermişti.

Yanıtta, evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmadığı belirtilerek, “Evlat edinen ile evlatlık ortasında evlenme pürüzü doğmaz” denilmişti.

Sosyal medyadaki yansılar üzerine bir mühlet sonra Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesindeki ilgili sayfa silinmişti. Sarsıntıya dair tüm soru ve karşılıkların yer aldığı sayfada da “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi” sorusu ve cevabı çıkarılmıştı.

Şarkıcı Aleyna Tilki, Diyanet’in depremzede çocuklarla ilgili verdiği ‘Evlatlık edilenle evlenme manisi yoktur’ fetvasına toplumsal medya hesabından reaksiyon gösterdi.

Aleyna Tilki paylaşımında, “Şu anda gözleri endişe ve telaşla bakan, acısı dünyanın çatlaklarına kadar derinleşmiş çocukların en büyük gereksinimi itimat hissetmek, çocuk olduğunu bilmek ve oyun oynamaya devam edebilmek iken nasıl bahis onların evlenmesine gelir? Bu akıl almaz zihniyete kardeşlerimizi harcatmayız!” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir