Doğal taş ithalatında rota Suudi Arabistan

İZMİR (İGFA) – Ege Bölgesi’nden Suudi Arabistan’a doğal taş ihracatı yüzde 71 arttı.

Türkiye – Suudi Arabistan ortasındaki siyasi ilgilerin olumlu gelişmeleri, karşılıklı ticaretle taçlandırmak isteyen Ege Maden İhracatçıları Birliği, 21-25 Ocak 2024 tarihleri ortasında Suudi Arabistan’a “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirecek.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, 2023 yılında dünya ekonomilerindeki resesyon, Türkiye’deki yüksek enflasyon, düşük döviz kurları, personellik maliyetlerindeki artış ve finansmana erişimde yaşanan problemler nedeniyle Türk doğal taş dalının yüzde 8’lik kan kaybı yaşadığını, 2022 yılında 2 milyar 96 milyon dolar olan doğal taş ihracatının 1 milyar 936 milyon dolara gerilediğini, bu kaybı durdurmak için pazarlama faaliyetlerine tartı verdiklerini kaydetti.

Suudi Arabistan ile Türkiye ortasındaki siyasi münasebetlerdeki olumlu seyrin ihracat sayılarına olumlu yansıdığını 2023 yılı ihracat sayılarında gördüklerinin altını çizen EMİB Lideri Alimoğlu, “Türk doğal bölümümüzün Suudi Arabistan’a ihracatı 2023 yılında yüzde 39’luk artışla 82 milyon dolardan 114 milyon dolara çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliğimizden Suudi Arabistan’a yapılan doğal taş ihracatında ise daha başarılı bir grafik ortaya koyduk. 2022 yılında 14 milyon dolar olan ihracatımız 2023 yılında yüzde 71’lik artışla 24 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın tamamı işlenmiş eserlerden oluşuyor. Gayemiz Suudi Arabistan’a ihracatta orta vadede 500 milyon dolara yükselmek” diye konuştu.

SUUDİ İTHALATÇILARLA B2B GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Sektörel Ticaret Heyeti’nin Suudi Arabistan pazarının 2 kıymetli ticaret merkezi olan Riyad ve Dammam’da temaslarda bulunacağı bilgisini veren Alimoğlu, “Suudi Arabistan’da ihracatçılarımızla, Suudi ithalatçıları bir ortaya getiren ikili iş görüşmeleri (B2B) depo ve firma ziyaretleri yapacağız. Suudi Arabistan’da inşaat dalı büyüyor. Ülkede, konut, ticari ve altyapı projeleri için büyük ölçüde mermer kullanılıyor. Suudi Arabistan hükümeti, mermer kullanımını teşvik ediyor. Bu pazarda büyümek için temaslarımızı artırarak önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz” dedi.

Suudi Arabistan’ın petrol zengini bir ülke olduğunu bu sayede yıllık 224 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini aktaran Alimoğlu, “Suudi Arabistan iktisadı, 2022 yılında yüzde 7,6’ık güçlü bir büyüme kaydetti. Bu büyüme altyapı ve turizm üzere dallardaki yatırımların artmasından kaynaklanıyor. Suudi Arabistan hükümeti, 2030 Vizyonu doğrultusunda turizm, madencilik, sıhhat ve teknoloji üzere bölümlere yatırımlar yapıyor. Riyad’ın yeni yüzü olacak akıllı kentler kuruyorlar. Mukaab isimli küp formunda yapı bu akıllı yerleşim yerlerinin vizyonu olacak. 48 milyar dolar yatırımla kurulacak bu akıllı kentlerde Türk mermerinin daha ağır kullanılması en büyük hedefimiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir