Dünya Kupası için olay talep: İran’ı men edin, bizi alın

20 Kasım’da Katar’da başlayacak olan 2022 Dünya Kupası’na katılamaması büyük sürprizle karşılanan kadroların başında son Avrupa Şampiyonu İtalya geliyor.

2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde İsviçre, Kuzey İrlanda, Bulgaristan ve Litvanya ile tıpkı kümede yer alan İtalya, oynadığı sekiz maçta topladığı 16 puanla kümesi ikinci sırada tamamlamıştı.

Play-Off yarı final tipinde Kuzey Makedonya ile eşleşen İtalya mutlak favorisi olduğu maçta rakibine 1-0 mağlup olarak elenmişti.

SÜRPRİZ TEKLİF

FIFA Lideri Gianni Infantino’ya ABD’de yaşayan, Kennedy Center üyesi, Birleşmiş Milletler Diplomatı ve iş insanı Paolo Zampolli tarafından bir mektup yazıldı.

Corriere dello Sport’ta yer alan habere nazaran; Zampolli mektubunda Mahsa Amini ve Hadis Najafi’nin öldürülmesiyle çıkan olaylar, insan hakları ihlalleri yaşandığını sav ederek, İran’ın Dünya Kupası’ndan çıkarılmasını talep etti.

İTALYA VURGUSU

BM Diplomatı Zampolli, İran’ın Dünya Kupası’ndan men edilerek, yerine de Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanamayan FIFA sıralamasında en yüksek düzeyde yer alan ekip olan İtalya’nın turnuvaya alınması gerektiğini vurguladı.

İRAN HANGİ KÜMEDE YER ALIYOR?

2022 Dünya Kupası B Kümesi’nde yer alan İran, İngiltere, Galler ve ABD ile uğraş edecek. Birinci maçını 21 Kasım’da İngiltere ile oynayacak olan İran, ikinci maçında ise Galler ile karşılaşacak. İran küme maçlarını ABD maçıyla tamamlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir