Epilepsi hastaları gebe kalabilir mi? Uzmanı açıkladı

Halk ortasında ‘sara hastalığı’ olarak da bilinen epilepsi, kısa periyodik beyin işlev bozukluğuna bağlı ve beyin hücrelerinde süreksiz olağandışı elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir sıhhat sorunu.

Uzmanlar, bu sıhhat meselesini yaşayan bayanların bilhassa düşündükleri bir mevzu olan “epilepsi hastaları hamile kalabilir mi?” sorusuna Nöroloji Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan cevap verdi.

“EPİLEPSİ HASTALARI HAMİLE KALABİLİR”

Epilepsi hastalarının da hamile kalabileceğini tabir eden Uzm. Dr. Eraslan, “Epilepsi hastaları hamile kalabilmektedir. Gebeliği hastaya nazaran pahalandırmak gerekmektedir. Epilepsi hastalarında nöbet sıklığı, nöbet biçimi, nöbetin mühleti, bu nöbetler için hangi ilaç tedavisi yapılıyorsa bu bulgular değerlendirildikten sonra gebelik planlanabilmektedir” dedi.

Gebelikte ilaç kullanımına da değinen Eraslan, “Gebelikte epilepsi nöbet sıklığı bazen artabilmekte bazen de birebir kalabilmektedir. Gebelikte kimi epilepsi ilaçları kullanılabilmektedir. Bebek açısından düşük riskli ilaçlar, uygun dozda ve uygun aralıkta kullanılabilmektedir. Uygun ilaç tedavisi ile gebelik esnasında oluşabilecek uzamış nöbetlerden ya da nöbet esnasında oluşabilecek düşme riskinden hamile korunmuş olmaktadır. Epilepsi hastalığını âlâ yönetmek ve gebelik başlamadan evvel ya da yapılması gerekenleri planlamak için tabip ve hasta birlikteliği şarttır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir