ESTÜ’lü öğrencilerin eserlerinin yer aldığı “Öykülü Giysiler” sergisi açıldı

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Lisansüstü Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin yapıtlarının yer aldığı “Öykülü Giysiler” standı, 5 Mart’a kadar gezilebilecek.

Tarihi Odunpazarı Konutları Bölgesi’ndeki Oda Sanat Galerisi’nde açılan, ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dokuma ve Moda Tasarımı Kısmı Öğretim Üyesi Profesör Yüksel Şahin’in danışmanlığında hazırlanan stantta, 14 öğrencinin el boyaması ve baskısı, dijital baskı, örme, boyama ve sürece teknikleriyle ortaya koyduğu 15 çalışma yer altı.

Şahin, AA muhabirine, stanttaki yapıtların ESTÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde verdiği iki dersin çıktılarının baz alınarak yapıldığını söyledi.

Öğrencilerin çalışmalarını var olan ya da yazdıkları bir öykü üzerinden gerçekleştirdiğini anlatan Şahin, “Katılımcılar yapıtlarını seçtiğimiz anahtar sözlerle dokuma yüzey tasarımı yaparak, temalarının ve anahtar sözlerinin el verdiği ya da esin kaynaklı ölçüde forma dönüştürdüler. Bu giysiler, kalıp bilgisi gerektiren bir donanımla ortaya çıktı. ‘Öykülü Giysiler’ ismi da buradan geliyor.” diye konuştu.

Genç sanatkarları her vakit önemsediklerini lisana getiren Örneksoy, “Bu stant de bizim için kıymetli bir adım oluşturuyor. Bütün sanatkarları tebrik ediyor, bu çalışmanın onlara öbür stantların kapılarını aralamasını temenni ediyorum.” dedi.

Sergi, 5 Mart’a kadar 13.00-17.30 saatleri ortasında ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir