Ezgi Mola’ya destek veren Farah Zeynep Abdullah’a ‘Musa Orhan’ cezası

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel atakta bulunmak ve intihara sürüklemekten 10 yıl mahpus cezası alan eski uzman çavuş Musa Orhan’a toplumsal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle para cezası aldı.

DHA’nın haberine nazaran, Ezgi Mola’ya dayanak için paylaşım yapan Farah Zeynep Abdullah; Orhan’a sesli, yazılı yahut imajlı mesajla hakaret ettiği suçlamasıyla 2 yıl 4 aya kadar mahpus istemiyle yargılandığı davada 65 gün karşılığında bin 300 TL isimli para cezasına çarptırıldı.

MOLA’YA CEZA VERİLMİŞTİ

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. Soruşturmanın akabinde Mola hakkında ‘sesli, yazılı yahut imajlı bir mesajla hakaret’ kabahatinden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında savunma yapan Ezgi Mola, Musa Orhan’ı tanımadığını, toplumsal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek, “Kadına şiddete yönelik olarak bu sözleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde merhum İpek Er’in tezini doğrulayan isimli tıp raporunu görünce, öbür toplumsal medya kullanıcıları üzere ben de doğal ki bu durumun kederini yaşadım ve kederimi toplumsal medya hesabımda paylaştım. Benden evvel 160 bin küsur bu mevzuyla alakalı tweet atıldı ve husus Türkiye gündemine girdi. Bayana yönelik şiddete karşı daha evvel de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Zira bayana şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın husus üzerine haberlerini okuduğumda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse bahis olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, 24 Mayıs 2022’de açıkladığı kararla Ezgi Mola’ya, ‘hakaret’ kabahatini işlediği kanaatiyle 87 gün karşılığı 6 bin 960 TL isimli para cezası verdi.

DESTEK İLETİSİ PAYLAŞMIŞTI

Yargılamanın tamamlanmasının akabinde Ezgi Mola’ya takviye için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da 30 Ağustos’ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle hata duyurusunda bulundu. Hata duyurusunda Farah Zeynep Abdullah’ın gerek sinema dalında gerekse toplumsal medyada tanınırlığı yüksek biri olduğu vurgulanıp, “Bu prestij ile toplum içerişinde insanları yönlendirebilme kabiliyeti bulunmaktadır. Tüm dünyada bir virüs edasıyla yayılan linç kültürü de toplum içerisinde türel bir vasfı olmayıp yönlendirme kabiliyeti yüksek bireylerden beslenmektedir. Farah Zeynep Abdullah’ın hakaret içerikli toplumsal medya paylaşımının yayınlanmasının akabinde önemli bir kitle tarafından hakaret ve tehdit içerikli bildiriler iletilmiş, müvekkil ve ailesi hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştır. İnsan haklarına olan hürmetini tekraren lisana getiren sanığın en temel haklardan biri olan masumiyet karinesini hiçe sayması, kamuoyuna yansıttığı çizginin bir aktivizm çizgisi değil, popülizm çizgisi olduğunu göstermektedir” denildi.

Dosya, uzlaştırma ofisine gönderildi lakin taraflar uzlaşamadı.

‘HER VİCDANLI İNSANIN GÖSTERDİĞİ REAKSİYONDAN DAHA FARKLI DEĞİL’

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık sözünde, Musa Orhan’ın cürüm duyurusunun makûs niyetli ve maddi çıkar maksatlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Lakin sav edildiği üzere bu paylaşımın bir karalama kampanyası yahut linç teşebbüsüyle hiçbir biçimde ilgisi yoktur. Siirt’te zanlı Musa Orhan tarafından cinsel akına uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er’in savlarının isimli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel taarruz sonucunda intihar eden genç kıza ait haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er’e karşı yapılan bu cinsel hücum sonucunda intihar etmesi, Musa Orhan’a ilişkin spermin ölen İpek Er’in üzerinden çıkması ve Er’in intihar notunda yazılanlar yalnızca bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük reaksiyon uyandırmıştır. Oluşan bu reaksiyon sonucunda da toplumsal medyada binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği yansıdan daha farklı değildir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na 7 Temmuz 2020’de müracaat eden 18 yaşındaki İpek Er, Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradığını söylemişti. Batman’da 16 Temmuz’da intihar teşebbüsünde bulunan Er, 18 Ağustos’ta hayatını kaybetmişti. Er, yaşadıklarını aktaran bir mektup bırakmıştı.

“Nitelikli cinsel saldırı” cürmünden 19 Ağustos’ta tutuklanan Orhan, 25 Ağustos’ta avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Siirt Valiliğince, 16 Temmuz 2020’de açığa alınan Orhan, “nitelikli cinsel saldırı” kabahatinden hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edilmişti.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde eylül ayında görülen duruşmada, mahkeme sanığın tutuklanması taleplerini reddetmiş 3 Aralık 2021 tarihinde ise karar duruşmasında Orhan hakkında 10 yıl mahpus cezası verilmişti. Tutuklama taleplerini reddeden mahkemede, Orhan hakkında yurt dışına çıkış yasağını kapsayan isimli denetim kararı vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir