Fransızlar enflasyon nedeniyle daha az şarap içiyor

DUVAR – Şarap satışlarının en yüksek olduğu ülkelerden Fransa’da, artan fiyatlar nedeniyle kişi başına şarap tüketiminin geçen yıl az da olsa düştüğü bildirildi.

Televizyon kanalı BFMTV’nin, NielsenIQ isimli kamuoyu araştırma şirketinin bilgilerine dayandırdığı haberine nazaran, 2021 yılında, senede 30 litre olan hane başına şarap tüketimi, 2022’de 29 litreye geriledi. Lakin enflasyon nedeniyle birebir periyotta hane başına şaraba ayrılan ortalama bütçe yüzde 1,6 oranında artarak 131 euro’ya çıktı.

BFMTV’ye konuşan NielsenIQ’dan kamuoyu araştırma uzmanı Nicolas Leger, “Şarap, Fransızların sofrasındaki yerini hala koruyor. Lakin tüm öteki temel tüketim eserleri üzere gibi o da enflasyondan etkileniyor. Rengi farketmeksizin Fransızlar daha az ve daha ucuz şaraba yöneliyor” dedi.

Fransa’da hanelerin yüzde 75’i perakende satış noktalarından şarap alıyor; bu da 2019 yılından bu yana değişmeyen bir oran. Yapılan araştırmanın enteresan bir sonucu da, yaş ortalaması ile şarap tüketiminin tıpkı anda artması. İlgili habere nazaran Fransa’da 65 yaş üstü tüketiciler, 35 yaş altı tüketicilere nazaran dört kat daha fazla şarap içiyor. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir