Hac kuralarına da hile karıştı, 10 kişi gözaltında

İstanbul merkezli 4 vilayette, kurayla belirlenen hacı listelerine, düzmece şahısları ekleyen daha sonra, kazanan olursa “feregat” formülüyle hak satışı yapan acentelere polis operasyon düzenledi. Hac kurasını kazanıp gidemeyecek şahısların de bilgisini ele geçiren 10 kuşkulu emniyete götürüldü.

Operasyon, İstanbul Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirildi. Polis takımları, birtakım acente şirketlerinin “hac kontenjanı” elde etmek için usulsüzlük yaptığı bilgisi üzerine harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan araştırmalarda, şüphelilerin prosedürleri de tespit edildi.

KİMLİK BİLGİSİ ELE GEÇİRMİŞLER

İddiaya nazaran, hac tertibi yapan firmalar, hac kontenjanı elde etmek için akla az gelir bir yol kullanıyordu. Birçok şahsa ilişkin kimlik bilgisini ele geçiren şüpheliler, oluşturdukları evraklarla kutsal topraklara gitmek için müracaat yapıyordu. Bu isimlerden biri Diyanet İşleri Başkanlığı’nca çekilen kurada çıkınca planın ikinci kısmı devreye sokuluyordu.

FERAGATNAME

Bu uydurma başvurulardaki bireyler için düzmece feragatname düzenleniyordu. Bu sayede acente yeni kontenjanlar ekliyordu. Bu kontenjanlar yedek listedeki müşteriler için daha yüksek seyahat bedelleri karşılığında veriliyordu.

GİTMEYENLERİN KONTENJANI ÇALINIYORDU

Şüphelilerin bir öteki prosedüründe ise bağımsız olarak kaydolan ve ismi kurada çıkıp gitmekten vazgeçen hacılara ilişkin bilgileri müftülük çalışanlarından öğreniyordu. Okuma yazması olmayan şahıslar ismine ıslak imzalı ve el yazılı geçersiz dilekçeler üreten şebeke bu yolla da kontenjan elde ediyordu.

10 GÖZALTI

Yapılan araştırmaların akabinde 3 vilayette 14 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 10 kuşkulu yakalandı. Şüpheliler emniyete götürüldü. Yakalananlar hakkında “Nitelikli Dolandırıcılık”, “Özel Dokümanda Sahtecilik” ve “Kişisel Dataları Müdafaa Kanununa Muhalefet ve Rekabet Kanununa Muhalefet”  hatasından süreç başlatıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir