Haluk Levent Halk TV’ye konuştu: Yaraları sardıktan sonra benimle uğraşanlarla uğraşırım

6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıların akabinde yıkıma uğrayan kentlerde birinci günden itibaren etkin bir formda çalışmalar yürüterek halkın inancını kazanan Ahbap’ın kurucusu ve lideri Haluk Levent, son vakitlerde kendisini ve Ahbap’ı maksat alanlar için, “Bu bireylerin kendilerine alan açmak için bu türlü davrandıklarını düşünüyorum” dedi.

Halk TV’de Seda Selek moderatörlüğündeki Perdenin Önü Gerisi’ne telefonla bağlanan Levent, son haftalarda kendisini ve Ahbap’ı gaye alanlara ait açıklamalarda bulundu. Levent, hususa dair şu kelamları lisana getirdi:

“Ahbap Lideri olarak, Haluk Levent olarak politik tartışmaların daima uzağındayım. Birtakım yanlış anlaşılmalar olabilir. Bilhassa Ahbap’a gelen bağışlardan sonra birtakım beşerler bundan rahatsızlık duymuş olabilir. Doğaldır. Ancak geçtiğimiz günlerde devletin bütün kurumlarıyla görüştüm.

‘Troller kendilerine yer açmak için iftira atıyor’

Özellikle alanda biraz yavaşlama kelam konusuydu. Bu yavaşlamadan ötürü devletin kurumlarına, ‘Eğer bu arkadaşlar bu halde işgüzarlık yaparsa bizler yardımlarda bulunamayacağız. Halkımız bize bağış gönderdi ve biz bu bağışları dağıtamayacağız’ dedik. Hakikaten de yardımcı oldular. Valisiyle bakanlarıyla yardımcı oldular diyebilirim. Ben şu anda ‘Hükümet karşı tarafta benimle uğraşıyor’ diyemiyorum. Neden diyemiyorum? Zira diyaloglara bakıyorum, hiçbir sorun yok. Sorun, kendine alan açmak isteyen rastgele bir trolün, müellifin çizerin ya da öteki alanda olan birinin rahatça konforlu bir yere gelebilmek için, ‘Bakın ben sizi ne kadar çok savunuyorum’ cümlelerinin üstüne yeni linçler, iftiralar atarak üste alan açma uğraşı diye düşünüyorum.

‘Halka hesap verelim, sonra benimle uğraşanlarla uğraşmaya gelirim’

Ama bu bize işlemeyecek natürel. Üzüyor, yoruyor, artık takipçilerime dedim ki: Arkadaşlar kendilerine nazaran bir takım kurulmuş. Bize haberi geliyor. Bunlar 15 yıl evvel davası bitmiş, sorunları bitmiş, her gün konserlerdeyim, hiçbir sorun yokken, gazetelerde hiçbir yerde çıkmamışken bir anda 15 yıl öncesini yaşıyormuşuz üzere evraklar çıkartıp, insanları toplayıp, kandırıp bir şey yapacaklar. Çıkarsalar da sorun yok. Zira ben 15 sene evvel yargılanmış ve beraat etmişim. Hayatımın son 7 yılını da Ahbap’a adayarak geçirmişim.

O nedenle Twitter’ı artık yalnızca sarsıntı çalışmaları için kullanma kararı aldım. Zira duygusal bir beşerim, karşılık vermek durumunda kalıyorum. O yüzden Twitter’ı benim Ahbap grubum yönetecek. Ben alanda çalışırken, çalışmaları atacağım onlar da yayınlayacak. Nereye kadar? Şu zelzele yaraları sarılsın, paralar harcanana kadar. Paralar harcansın, biz halka hesap verelim. Ondan sonra benimle uğraşanlarla ben uğraşmaya gelirim. Artık uğraşırsam, zelzeleye ayıracağım vakitten çalmış olacağım. Bu çok berbat bir şey.”

Gazeteci İsmail Saymaz‘ın “Bu şahısları bu kadar öfkelendiren ne yaptınız?” sorusuna Levent şu tabirlerle karşılık verdi:

“Ben sarsıntı ve yardımlar konusunda deneyimliyim. Zira ben 1999 zelzelesinde çadır kent kuran bir beşerim. Düzce’de, Kocaeli’nde, Gölcük’te çadır kentlerim vardı 1999’da. Bu çadır kentler konusunda da deneyimliyim. Hatta ‘Çadır kent kurduğum için çok pişmanım. Artık olsa yapmam’ demiştim. Zira çadır kenti süreksiz olarak kurmalıydım. Kalıcı tahlil prefabrik konut ya da konteynerlar olmalıydı demiştim.

‘Gönüllülerimizin birçoğu enkaz altındaydı’

Şu anda da birebirini yaşıyoruz. Zelzelenin olduğu gün ben aslında Hatay’daydım. Maalesef çok acı bir görüntüyle karşılaştım. Şimdiye kadar gördüğüm sarsıntılardan çok diğerdi. Her yeri yıkılmıştı, hiçbir şey kalmamıştı. Bir sefer yollar kapalıydı. Birtakım yerlere otomobil bulup da gidemiyorduk.

Bütün kentlerde bizim istekli gruplarımız vardı. Ancak enteresan bir şey oldu. İstekli gruplarımızın ortasından birçoğu da enkaz altında kaldı. Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana Ahbapları… Onların ailelerinden birçoğu da enkaz altındaydı. Lakin buna karşın hayattakiler ve çabucak o bölgeye giden istekli arkadaşlarımız çok kıymetli bir şey yaptı. Bir tweet attım ve dedim ki, ‘Bu tweetin altına kimin yakını enkaz altındaysa yazsın’ dedim. Birinci yaptığım iş buydu ve çok faydalı bir işti. O adreslerin altını okuyan Ahbaplar ve bizim yönlendirdiğimiz Afad’daki arkadaşlar daima bir arada ne yapabiliriz diye uğraş etmeye başladı. Tek tek adreslere bakmaya başladı. Bütün adreslere bakamadık, çok fazlaydı.

‘Bir haftada 240 milyon TL harcadık’

Bizim yaptığımız iş aslında örgütlü bir iş. Temelde zelzelede Ahbaplar geri dayanakta bulunurlar, ne yapabiliriz diye bakarlar. Biz enkazı kaldıramayabiliriz, lakin en azından depremzedelere takviyede bulunabiliriz. O çocuklarımız ne yapabilirlerse yapmaya çalıştılar. Bizim asıl işimiz geri dayanaktır.

Bir haftada 240 milyon TL harcadık, harcamaya devam ediyoruz. Bunların hesabı tek tek veriliyor esasen. Yaptığımız çalışmalar içerisinde çok kalem var. Bütün bölgelerde gereksinim olan ne varsa elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Mesela 2 çadır kent kurduk, 4 konteyner alanına konteyner satın aldık, yola çıktılar birkaç güne bölgede olurlar. Aklınıza gelebilecek jeneratörler, yiyecek içeceklere kadar, battaniyelerden yataklara kadar kalem kalem harcama yaptık.

‘Artık çadır kent kurmama kararı aldık’

Karşımıza öbür bir görünüm çıktı. Artık çadır kent kurmama kararı aldık. Zira beşerler meskenlerine yakın olmak istiyorlar. Meskenlerinde eşyaları var ve yağmalanmasından korktukları için çadırları apartmanların, kaldıkları meskenlerin yakınında olsun istiyorlar. Konteyner kent yapıyoruz lakin artık yeni çadır kent yapmama kararı aldık. İnsanlara çadır dağıtma kararı aldık. Artık 12 bin çadır, yarın ve öteki gün gelmeye başlayacak. 5 bini Hatay, 3 bini Maraş, 2 bini Adana bölgesinde dağlara, köylere ve apartman önlerindeki insanlara dağıtma kararı aldık. Zira onları çadır kentlere getiremiyoruz. Yemesi içmesi bizden diyoruz. Fakat gelmiyorlar. Zira meskenlerinde kalmak istiyorlar.”

Deniz Akkaya‘nın kendisine yönelik kelamlarına ait Levent, “Ben yardım emelli konser verdim. Bugün olsa tekrar birebirini yaparım. Bir hayırsever ‘Ben bu 5 ailenin gereksinimini karşılarım, gel konser ver’ dese veririm yani sorun yok” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir