HDP’den BTK’ye suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi, sarsıntının 3’ncü gününde sanal medya platformu Twitter’a getirilen bant daraltmasına ait Bilim Teknolojileri Kurumu (BTK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulundu. Cürüm duyurusu dilekçesinde, BTK’nin “Kasten insan öldürmenin ihmal suretiyle işlenmesi”, “Görevi berbata kullanma”, “Bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme” ve “Haberleşmenin hukuka muhalif yollarla engellenmesi” kabahatlerini işlediğine dikkat çekildi.

KAMU DAVASI AÇILMASI TALEBİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, enkazlara müdahale edilmesi ve enkaz altında bulunanların canlıların kurtarılması için tüm bağlantı ve ulaşım kaynaklarının sonuna kadar açık olması gerektiğinin vurgulandığı dilekçede, “Depremin olduğu birinci andan beri enkaz altında kalan birçok beşere toplumsal medya ve basın yayın organları üzerinden yapılan paylaşımlar ve bunun süratli biçimde yaygınlaştırılması sonucunda ulaşılmıştır. Göçük altında kalan birçok insan bulunduğu lokasyonu, sıhhat durumunu ve muhtaçlıklarını toplumsal medya platformları üzerinden yayınlamış ve bu paylaşımlar sonucunda kendilerine süratli formda ulaşılmıştır. Yaşanan felaketin karşısında kullanılan internet ve toplumsal medya platformlarının hayati kıymete haiz olduğu açık formda ortaya konulmuştur. Yapılması gereken tüm irtibat, ulaşım, internet ve toplumsal medya ağlarına erişimi kolaylaştırmak, genişletmek ve hızlandırmak iken BTK tarafından uygulanan bant daraltma süreci 5237 sayılı Türk Ceza Yasasını aşağıda izah edilecek olan hususlarını açık bir biçimde ihlal etmekte” denildi.

Dilekçede, “İzah edilen ve re’sen dikkate alınacak sebeplerle, şikayet konusu süreç ile ilgili hızlı biçimde soruşturma başlatılmasını, uygulanan bant daraltma sürecinin acil formda durdurulması için Sulh Ceza Hâkimliğine, Cumhuriyet Başsavcılığınca müracaat yapılmasını, şüphelilerin tespit edilmesi ve ardından dilekçede belirtilen cürümler ile re’sen tespit edilecek cürümler tarafından cezalandırılmasını teminen kamu davası açılması” talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir