HDP’yi kapatma davası… 10 Ocak 2023’te sözlü açıklama yapılacak

Anayasa Mahkemesi, 10 Ocak 2023’teki toplantının gündemine HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davayı aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, belirlenen tarihte AYM’ye gelerek, kelamlı açıklama yapacak. Şahin’in açıklamasının akabinde belirlenecek günde ise HDP kelamlı savunmasını verecek.

Başsavcı Şahin’in kelamlı açıklaması ve HDP yetkililerinin kelamlı savunmasının akabinde davaya ait bilgi, dokümanları toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, temel hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme lideri toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir ortaya gelerek kapatma istemini temelden görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 şahıstan oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. unsurunda sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin tartısına nazaran devlet yardımından kısmen ya da büsbütün mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye bildirim edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin siyasi yasak istenen partililerin beyan ve aksiyonlarıyla partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu şahıslar, kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli yayımlanmasından başlayarak 5 yıl mühletle bir öteki partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetiçisi olamayacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir