Hurdacıyı Öldürdüler: Aldıkları Parayla Araba Kiralayıp, Hamburger Yediler

Bursa’da hurdacılık yapan 59 yaşındaki Mustafa Yakut, iş yerinde çekiçle başına vurularak öldürüldü. Olayla ilgili gözaltına alınan 20 yaşındaki Ferhat Tuna hakkında ‘kasten adam öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Tuna cinayet sonrası, yanındaki R.Ö. ile maktulün cebinden aldıkları para ile araç kiralayıp hamburger yemeye gittikleri sırada yakalandıklarını söyledi.

Olay, 7 Temmuz 2022’de Gemlik ilçesine bağlı Hamidiye Mahallesi’ndeki hurda deposunda meydana geldi.

Orhan Yakut, tekraren telefonla aramasına karşın babasına ulaşamayınca polise haber verdi. İhbar üzerine depoya giden polis ve sıhhat grupları, iş yeri sahibi Mustafa Yakut’un hareketsiz yattığını gördü. Sıhhat grubunun denetiminde bedeninde darp izleri ve başında yara bulunan Yakut’un öldüğü belirlendi.

Eşini 2 yıl evvel kaybeden, 5 çocuk babası Yakut’un vefatıyla ilgili soruşturma başlatan ilçe emniyet müdürlüğü takımları, 20 kişiyi sorguladı.

Ekipler, Yakut’un cansız vücudunun bulunmasından 12 saat evvel R.Ö. ve Ferhat Tuna’nın depoya gelip, hurda sattığı bilgisine ulaştı. Kimlik bilgilerinden araç kiraladıkları belirlenen şüpheliler, araçtaki takip sistemiyle yakalandı. Gözaltına alınan ve emniyetteki sorgularında cürümlerini itiraf eden şüpheliler, hurda satarken cebinde para gördükleri Mustafa Yakut’u tel örgüden atlayıp, depoya girerek başına sert cisimle vurup, darbettiklerini ve üzerindeki 3 bin TL’yi aldıklarını söyledi.

Sorgularının akabinde Gemlik Adliyesi’ne sevk edilen Ferhat Tuna, Sulh Ceza Hakimliği’nde verdiği sözde, şunları söyledi:

 ‘Olay gecesi R.Ö. ile dere kenarında buluştuk. Marmarabirlik deposunun yanında hurdacılık yapan Mustafa Yakut’un dükkanına gidip, onu bayıltarak üzerindeki parayı almak için anlaştık. Konteynerde çay içtik. Birden ayağa kalkıp Mustafa Yakut’a yumruk attım ve yere düştü. R.Ö. de Mustafa Yakut’un başına keser ile üç kez vurdu. Mustafa aldığı darbeler sonucu yere düştü. Sonra sürükleyerek yatağa yatırdık. Kemerindeki keseye benzeri kılıfı aldık. İçindeki bin 800 lirayı alıp cebime koydum. Çuvala hurdalıkları doldurup sattık. Ramazan ile birlikte araç kiralayıp bir müddet gezdikten sonra dinlenme tesislerinde hamburger yerken polis gelip bizi yakaladı’

Şüphelilerden R.Ö. ise tabirinde, olay anında hurda deposunda olmadığı ve cinayetle ilgisi bulunmadığını belirtti.

R.Ö., tabirinde şunları söyledi: 

‘Birlikte Ferhat’ın ağabeyinin oto tamir dükkanına gittik. Ferhat ile ağabeyi Adem Tuna, tamir edilecek otomobil ile ilgilenirken, ben de Adem’e ilişkin aracın içinde uyudum. Sabah saat 06.00’da Ferhat beni uyandırdı. Birlikte onun konutuna gittik. Kendisi, garajından poşet içinde hurda alıp satacağını söyledi. Ben de gerisinden onu takip ettim. Sonra kendisi gelip hurdayı satamadığını söyledi. Üzerindeki kıyafetlerde kan lekesi yoktu. Meskenine poşeti bırakıp, üzerine grup elbise giyip yanıma geldi. Araç kiraladı. İkimiz birlikte sevgilisinin çalıştığı dinlenme tesislerine gittik” 

Hırsızlık hatasından kayıtları olduğu belirlenen 2 kuşkulu tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ferhat Tuna ile yaşı küçük olan R.Ö.’nün soruşturmaları başka yürütüldü.

Savcılık soruşturması sonrası hazırlanan iddianamede, Ferhat Tuna hakkında, ‘kasten adam öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, ‘iş yerinde birden fazla bireyle silahlı yağma’ hatasından da 15 yıl mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya, tutuklu sanık Ferhat Tuna, maktul Mustafa Yakut’un yakınları ile taraf avukatları katıldı. Mahkemede Ferhat Tuna, daha evvel verdiği ifadeyi kabul etmedi, hurdacılık yapan Mustafa Yakut’u arkadaşı olan R.Ö.’nün öldürdüğünü öne sürerek beraatini talep etti.

Duruşmada dinlenen maktulün oğulları Orhan Ömer ve Hüseyin Yakut ise sanığın cezalandırılmasını isterken, şahitlerden hurdacılık yapan Yücel Nedim, kendisine ilişkin dükkana 2 kişinin geldiğini, hurda kablo sattıklarını ve 450 lira verdiğini, o bireylerden birinin sanık Ferhat Tuna olduğunu söyledi.

Duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti, Ferhat Tuna’nın tutukluluk halinin devamına, öteki tutuklu sanık R.Ö. hakkında devam eden soruşturmanın sonucunun beklenmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir