“ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla dava açılan İmamoğlu’ndan ilk tepki: Zorlama bir suç yaratılmaya çalışılmakta

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında, İçişleri Bakanlığı’nın ihbarı üzerine “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla dava açıldı. Suçlamanın İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı devrinde gerçekleştirilen bir ihale ile ilgili olduğu belirtilirken, iddianamede İBB Lideri dahil 7 isim hakkında üç yıldan yedi yıla kadar mahpus cezası istendi. Savcılık; İmamoğlu ve 7 isim hakkında kamuoyunda “siyasi yasak” olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun “Belli hakları kullanmaktan mahrum bırakılma” başlıklı 53. Hususun uygulanmasını da talep etti.

İMAMOĞLU’NDAN BİRİNCİ REAKSİYON

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’ndan davaya ait birinci reaksiyon geldi. Toplumsal medya üzerinden paylaşım yapan İmamoğlu, zorlama bir hata yaratılmaya çalışıldığını savundu.

“DANIŞTAY SORUN GÖRMEDİ”

İmamoğlu paylaşımında şunları söyledi: “Yaklaşık 8 yıl önce Beylikdüzü Belediyesi’nde gerçekleşmiş bir ihale nedeniyle yeni bir yargı süreci başladığını öğrendim. Halbuki bu evrak yıllar evvel müfettişlerce incelenmiş ve Danıştay’a gönderilmişti. Danıştay idari açıdan incelemesini tamamladı ve sorun görmedi.

“ZORLAMA BİR KABAHAT YARATILMAYA ÇALIŞILMAKTA”

İhale süreçlerinde imzam dahi mevcut değil. Ayrıyeten gerek İçişleri Bakanlığı gerek Danıştay 1. Dairesi kararında hakkımda rastgele bir tespit, suçlama ya da kıymetlendirme yapılmadı. Buna karşın, zorlama bir cürüm yaratılmaya çalışılmakta.

“BU OYUNUN GÖRÜNEN İMZASI TEKRAR MALUM MÜFETTİŞE AİT”

Hakkımızda illa bir şey bulmak isteyenler artık mevzuyu yargıya taşımış. Her ne hikmetse 2 yıldır savcılıkta bekleyen evrak, bir anda davaya dönüşmüş. Bu kötülüklerin nerelerde planlandığını artık 86 milyon çok düzgün biliyor. Not: Bu oyunun görünen imzası tekrar malum müfettişe ilişkin.”

İTİRAZI BELEDİYE KABUL ETMEDİ

Öte yandan birinci duruşma Büyükçekmece Adliyesi’nde 15 Haziran’da görülecek. Dava, İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı periyoduna ait bakanlığın yaptığı inceleme ile açıldı. 29 Aralık 2015’te gerçekleştirilen Beylikdüzü Belediyesi, Kültür Merkezleri’nde İşçi Çalıştırılması ve Kültür Sanat Tertipleri Hizmet Alım İşi ihalesini E., firması kazandı. İkinci firma olan B., firmanın yeterliliğinin bulunmadığını öne sürerek itiraz etti. Fakat bu itiraz belediye yetkilileri tarafından kabul edilmedi.

“İMAMOĞLU’NA CEZAİ SORUMLULUK YÜKLENEMEZ”

Soruşturmaya devam eden savcılık, uzman raporu aldı. Raporda, kelam konusu firmanın ihale kaidelerini taşımadığı belirtilirken, savcılık İmamoğlu ile birlikte 7 kişinin tabirine başvurdu. İmamoğlu’nun avukatı savcılığa yazılı söz sundu. İmamoğlu’nun kelam konusu ihale sürecinin hiçbir etabına dahil olmadığı ve talimat yahut yönlendirme yapmadığı vurgulanan tabirde, “Müvekkilim Belediye Lideri olarak gerek 5393 sayılı Belediye Kanunu, gerek 5018 sayılı Kamu Mali İdaresi ve Denetim Kanunu ve gerekse 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kararlarına nazaran ‘Harcama Yetkilisi’ ve ‘İhale Yetkilisi’ olmadığı üzere üst yönetici olarak ihale iş ve süreçlerini onaylama yetkisini de haiz değildir. Müvekkile cezai sorumluluk yüklenemeyeceği açıktır” sözlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir