İnternette satıyorlar! Cezası 26 bin 390 lira

Dünyada yaklaşık 900 tipi bulunan ve Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirilen eklembacaklı kümesine giren tarantulalar, yasak olmasına karşın internet sitelerinde satışa çıkartılıyor. ‘Lasiodora parahybana’, ‘Tliltocatl albopilosum’ ve ‘Pterinochilus Murinus’ cinsi tarantulalar, tanesi 125 ile 2 bin 500 lira ortasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Tarantulaları satışa çıkartanların ilanların açıklama kısımlarına yazdıkları şu tabirler ise dikkat çekiyor:

“Türkiye’nin her yerine inançlı bir biçimde kargo yapabilirim. Ekstra yanında ufak hayat alanı ve yönetim etmelik mikro un kurdu verilecektir. Lütfen gün içinde irtibata geçiniz’, ‘Toplu alımlarda indirim yapılır’, ‘Yem yemesinde hiçbir sorunu yoktur. Elime almaya cüret edemediğim için agresif mi, değil mi bilmiyorum. Teraryumdan kaçma üzere huyları yok. Çok hoş bir canlıdır. Renkleri yerindedir. Fiyata teraryumu da dahildir. Cinsiyetinden tam emin değilim ancak yüzde 80 dişi’, ‘Dişi erkek murinus canlı yoğunluğundan ötürü satılıktır. Nakit olması önceliktir ancak mantıklı takas tekliflerine açığım. Sayıda pazarlık yoktur”

26 bin 390 lira cezası var

Doğa Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, satışın tespiti halinde, hayvan başına 26 bin 390 lira ceza uyguladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir