Irak’tan İran’a sert nota

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İran’ın Bağdat Büyükelçisi Muhammed Kazım Al-Sadık’ın bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Açıklamada, “İran’ın, Irak Kürt Bölgesel İdaresi’ne (IKBY) bağlı köylere yönelik insansız hava araçları ve füzelerle düzenlediği ve ortalarında bayanlar ile çocukların da bulunduğu Iraklı birtakım sivillerin vefatına neden olan hava ataklarından ötürü İran Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kendisine sert bir nota verildi.” ifadeleri kullanıldı.

İran güçlerinin Irak’ın egemenliğine ve topraklarına yönelik devam eden hücumlarının bir kere daha kınandığı açıklamada, İran’ın Irak kentlerindeki sivil halkı gaye alması karşısında sessiz kalınmayacağı kaydedildi.

İran’dan Irak’ın egemenliğine hürmet duymasının istendiği açıklamada, Tahran idaresine Irak’a yönelik askeri aksiyon ve silah lisanını kullanmaktan uzak durması daveti yapıldı.

İran, dün Irak’ın kuzeyindeki Komele, İKDP ve PAK örgütlerine ilişkin karargahların füze ve İHA’larla vurulduğunu duyurmuştu.

IKBY Sıhhat Bakanı Saman Berzenci, İran’ın kelam konusu taarruzlarında 9 kişinin öldüğünü, 32 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

SON BİR HAFTADA ÜÇÜNCÜ SALDIRI

Bu, Irak’ın kuzeyindeki Tahran idaresi zıddı örgütlerin merkezlerine son bir haftada düzenlenen üçüncü akın oldu.

İran 24 Eylül’de Komele ve İKDP’nin Irak’ın kuzeyindeki merkezlerini topçu atışlarıyla vurmuştu.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu, ülkede Mahsa Emini’nin vefatı üzerine başlayan protestolar devam ederken Komele ve İKDP’yi kaos çıkarmak emeliyle hudut bölgelerine silahlı kümeler ve çok ölçüde silah göndermekle suçlamıştı. İran, birkaç gün de kelam konusu kümelerin mevzilerine taarruz düzenlemişti.

İran tarafından “terör örgütü” olarak kabul edilen Komele, İKDP ve PAK, yıllardır IKBY denetiminde yer alan bölgelerdeki kamplarda barınıyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir