İran’da protestolara destek için başörtüsünü çıkaran oyuncular tutuklandı

T24 Dış Haberler

İran’da yetkililer, protestolara takviye vermek için başörtülerini çıkaran bayan aktörleri tutuklamaya başladı.

Cumartesi günü Ghaziani, “Bu benim son görüntüm olabilir” yazarak Instagram üzerinden başörtüsünü çıkardığı anların görüntüsünü paylaştı: “Bu andan itibaren bana ne olursa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında olduğumu bilin”.

Ghaziani’nin görüntüde konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da gerisini dönerek saçını at kuyruğu halinde bağladığı görülüyor. 

Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da Ghaziani, “50’den fazla çocuğu öldürdüklerini belirterek” İran idaresine “çocuk katili” demişti.

İran devlet medyası Ghaziani’nin “ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak” suçlamalarıyla tutuklandığını belirtti.

Riahi de daha sonra tıpkı soruşturmadan tutuklandı. 

İran rejimi, hafta sonu ünlü isimler üzerinde baskı için vites artırdı. İran’ın en tanınan futbol kadrolarından Persepolis FC’nin teknik yöneticisi Yahya Golmohammadi de yorumları nedeniyle tabir vermek için savcılığa çağrıldı. 

İran’ın Boks Federasyonu Lideri Hossein Soori, “Artık çok kolay insan kanı döken ülkeme hizmet edemem” diyerek bir turnuva için gittiği İspanya’dan geri dönmeyeceğini açıkladı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim zıddı protestolar, 3. ayına girdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir