Karar yazarı Çalıkuşu: KPSS mağdurları derhal dava açmalı

Karar Karar gazetesi müellifi hukukçu Figen Çalıkuşu, “Çok gecikmeden kesinlikle en son idari süreçten itibaren 30 gün içinde kağıtlarının tedbiren incelenmesi ve imtihanın iptali isteğiyle dava açsınlar” dedi.

31 Temmuz’da yapılan Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) şaibeli soru skandalı sonrası ÖSYM tarafından iptal edildi. İptal edilen KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumun ise 24-25 Eylül 2022 tarihinde tekrar edildi.

Ancak imtihan sonuçlarının açıklanmasının akabinde ikinci imtihanla da ilgili bir çok argüman ve şaibe imtihana girenler tarafından çeşitli platformlarda lisana getirildi.  Lisana getirilen şaibelerin başında imtihana girenlerin optik okuyucu üzerinde işaretledikleri karşılık anahtarı ile sonuçların uyuşmamasıydı. Mağdur olduğunu öne sürenlerin bir kısmı ise net sayılarının imtihan sonuçlarına yansımadığını kaydetti.

Şikayetler çoğalırken Karar Karar gazetesi müellifi hukukçu Figen Çalıkuşu, 23 Derece youtube kanalında Burcu Uğur’un konuğu olarak yaşanan mağduriyeti ve KPSS skandallarını kıymetlendirdi. İmtihan mağdurlarının hukuksal olarak izleyeceği yolu da tanım eden Çalıkuşu, mağdurlara vakit geçirmeden dava açmaları ve mahkeme kanalıyla imtihan sonuçlarını tekrar değerlendirilmeye almaları tavsiyesinde bulundu.

“Bu ülke insanlarının geleceğine dair olumlu bir tercih yok”

“Bir ülkede bir iki kez yaşanır bu türlü şeyler biz yıllardır yaşıyoruz” diyen Figen Çalıkuşu FETÖ’yü ve geçmişteki şaibeli imtihanları işaret ederek “O bir arada yürüdükleri terör örgütü, sonra ‘yargı kumpası kurdular’ diye ayrıldıkları onlar yapıyordu ya bunları, artık birebirini yıllardır kendileri yapıyor. Değişen ne var? Hiçbir şey.” sözlerini kullandı. 

Aynı kurum tarafından yapılan iki imtihanda da şaibe ve suiistimal oluğunu vurgulayan Çalıkuşu, “Buna biz neden demokratik isyan etmiyoruz? ‘Sokaklara çıkalım, vandallık yapalım’ demiyorum. Bu imtihanları artık bu kurum yapamaz. Bu imtihanları özel bir şirket yapsa CEO yapsa onu başında fiyat mısın, tutmazsın. Yeterli niyet nedir telafi etmeye yöneliktir, yeni bir sistem kurmaya yöneliktir. Demek ki burada düzgün niyet ve bu ülke insanlarının geleceğine dair olumlu bir tercih yok” dedi

“Ne oldu o beşerler, sorumluları hiç bulunamadı mı, neredeler?”

 İptal edilen birinci imtihanla ilgili tüzel sürece işaret eden Çalıkuşu şunları söyledi:

“Şimdi güya iptal edildi bu imtihan. Pekala o imtihana o suiistimali karıştıranla ilgili bir yargı kararı duyduk mu? Ne oldu o beşerler, sorumluları hiç bulunamadı mı, neredeler? Bir tweet atanı konutundan tutup çıkartıyorsunuz. Şebnem Korur Fincancı bir tweet attı ‘sorgulansın’ dendi. Sorgulansın, sorgulanmasın, iftiradır, değildir. Koştur koştur cezaevine gönderiyorsunuz. Pekala bu beşerler nerede? İptal ettiniz yani kabul ettiniz suiistimalin varlığını. İkinci imtihanı yaptınız bakın tekrar ortada tıpkı gerçekler.”

“Bir yerde artık ‘milat bitti bu defteri kapatıyoruz”

Mağdurları kesinlikle kağıtlarının incelenmesi isteğiyle Yönetim mahkemelerine dava açmaları ve imtihanın iptalini istemeleri gerektiğini vurgulayan Çalıkuşu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sınav kağıdının kurumdan istenerek incelenmesini mahkemeler yapabilir, o mahkemenin yetkisi altında. Bunu boş geçmeyelim, bugün KPSS yarın YKS.  Tercihleri bu ülkenin insanları değil, tercihleri kendi tebaalarını yerleştirmek. Sadakate dayalı bir yapı kurmak. Beşerler çaresiz bir formda sadıkmış üzere gözükmek zorunda kalabilirler lakin nereye kadar. Bugün kendinizi bir yere yerleştirdiniz sadık göründünüz. Pekala milyonlar var, sizin evlatlarınız var, yarın onlar da değişik imtihanlara girecekler.  Bir yerde artık ‘milat bitti bu defteri kapatıyoruz. Biz sahiden hukuk ve adalet istiyoruz.’ diye haykırmamız gerekiyor”

“Derhal dava açmaları lazım”

“Mağdurların Yönetim mahkemelerine derhal dava açmaları lazım” diyen Çalıkuşu mağdurlara şöyle seslendi: “30 günü geçirdik diye telaş etmesinler idariye başvurup bir yanıt alamadıkları taktirde tekrar müddet başlar. O yüzden çok gecikmeden kesinlikle en son idari süreçten itibaren 30 gün içinde kağıtlarının tedbiren incelenmesi ve imtihanın iptali isteğiyle dava açsınlar.”

Sınav mağdurlarına ‘bu dava sürer, uzar’ diyerek yılgınlığa kapılmamalarını hatırlatan Figen Çalıkuşu “En azından birey olarak bir hakkı elde edecekler, mahkemeyle kayıt altına alacaklar. Kazandıkları vakit tazminat alacaklar, hem de manevi tazminat isteme hakkı olacaklar.

Cevap geldikten sonra 30 günü geçirmeyin, şayet hiç karşılık vermezlerse de başvurunuzdan itibaren 60 günü geçirmeden dava açın. Ben ÖSYM’ye başvurmayı tercih etmezdim direkt dava yolunu tercih ederdim. 30 günü beklesinler müracaat sonrası ikinci 30 gün içinde yanıt gelmezse 60 günü doldurmadan dava açsınlar” dedi.

“Sen oy vermezsen o, o koltukta oturabilir mi?”

Hukuksuzluğun toplumsal hayatın her alanında yaşandığını söz eden Çalıkuşu kelamlarını şöyle noktaladı:

“Hukuksuzluk adaletsiz tek orada değil ki topluca hak arama peşinde her alanda olmamız lazım. Hukuksuzluk her tarafımızı kuşattı lakin sanmayın ki hukuk ölür. Bu bu türlü sürmeyecek. Bizi de uygar ülkelerdeki beşerler üzere konforlu huzurlu özgür yaşayan beşerler olmayı hak etmiyor muyuz? Ne eksiğimiz var?

O yüzden herkes önüne çıkan mağduriyetlere toplumsal mağduriyetlere de sahip çıkarak gayret etmeli. İşveren biziz, vergiler bizim, oylar bizim her vakit bunu söylüyorum. Benim gariban vatandaşım siyasi gördüğünde önünde düğme ilikliyor. Neden? O senin önünde düğmelesin. Sen oy vermezsen o, o koltukta oturabilir mi?”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir