Kayseri Kariyer Merkezi 5 bin kişiye iş sağladı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Orta Anadolu Meslek Fuarı ORAKAF’23, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Yetenek Kazanımı ve Tertip Dairesi Başkanlığı’nın ‘2023 Yılı Yetenek Her Yerde Bölgesel Meslek Fuarları’ kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) mesken sahipliğinde 19 paydaş üniversitenin iştirakleriyle başladı.

Kayseri OSB Fuar ve Kongre Merkezi’nde Orta Anadolu Meslek Fuarı ORAKAF’23 Açılış Programı’na Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, üniversite rektörleri, ilçe belediye liderleri, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ünitesi yetkilileri, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Fuarda konuşan Lider Büyükkılıç, Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen 12 şehidin ailelerine taziye ve yaralanan askerlere acil şifa dilediğinde bulunarak, “Öncelikle 12 kahramanımızı, şehidimizi rahmetle, minnetle anıyor, ailelerine taziye ve sabır dileklerini iletiyor, milletimizin başı sağ olsun diye buradan paylaşıyor, yaralı gazilerimize de acil şifalar temenni ediyorum” dedi.

Gençlere dayanak olma tarafında çalışma yapılacağını söz eden Lider Büyükkılıç, “4 organize endüstrisi, 1 özgür bölgesi, 5 üniversitesi, 2 teknoparkı olan bu hoş kentimizde 19 üniversitemizin rektörlerini ve mensuplarını görmek, zenginlikler kentine zenginlikler katan bir yaklaşım olarak kıymetlendirilebilir. O açıdan birbirimizden yararlanacağız, gençlerimizin ümidini boş çıkarmama, onlara dayanak olma istikametinde çalışma yapacağız” sözlerini kullandı.

“5 BİN CİVARINDA KARDEŞİMİZİN DEĞİŞİK YERLERDE İŞ BULMALARINA FIRSAT VERDİK”

Büyükkılıç, bu program ile 19 üniversite ile birlikte Kayseri’de eğitim gören öğrencilerin, kenti tanıyacakları, kurum ve kuruluşları tanıyacakları, buradaki fırsatlardan yaralanacaklarını vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak KAYMEK bünyesinde kurmuş olduğumuz Meslek Merkezi ile tekrar birebir formda paydaşlarımızla yavrularımıza, iş arayan kardeşlerimize fırsat vermek maksadıyla yaptığımız çalışmalar da çok değerlidir. Sayın valimizin tanımlamasıyla 6’ncı üniversite olarak da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kurslarını bir üniversite üzere gördüğümüzü, oradan edindikleri kazanımlarla bu çalışmalara en büyük dayanak verildiğini hatırlatmak isterim. 5 bin civarında kardeşimizin değişik yerlerde iş bulmalarına fırsat verdik, gerekli takviyeleri sağlayıp, onlar için ümit olduk.”

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin hayırseverler kenti olarak anıldığını, büyük kentlerin konforunu yaşatan, zahmetini yaşatmayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden iki defa öğrenci dostu kent olarak ödül aldıklarından bahsetti.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise şehitlere rahmet dileyerek, “12 kahramanımızı şehit verdik. Hepimizin içi yanıyor. Onlar şehitler, bizimleler. Hala Türk insanını, Türkiye’yi tanımayanlar bir grup alçak, hain teşebbüslerde bulunuyorlar. Ne olursa olsun bu millet haksızlık karşısında susmayacak, susmuyor da. Her birimiz memleket kelam konusu olduğunda vefattan korkmadığımızı, bu memleket için seve seve hangi fedakârlık yapılması gerekirse yapacağımızı buradan da haykırıyoruz” dedi.

“BU KENT ÇALIŞARAK, FEDAKÂRLIK YAPARAK ORTAYA BİR ARGÜMAN KOYUYOR”

Vali Çiçek, “Biz tezli bir kentiz belediye liderimizin söylediği üzere. Her alanda iddialıyız. Son vakitlerde Erciyes Üniversitesi’nin aldığı muvaffakiyetler, öbür üniversitelerin ortaya koyduğu muvaffakiyetler bir iddiayı gösteriyor. Belediyelerimiz, OSB’lerimiz ortaya bir tez koyuyorlar. Argüman çalışmadan, emek göstermeden olmaz. Bu kent çalışarak, fedakârlık yaparak ortaya bir argüman koyuyor. Bu kent Türkiye’ye katma paha üreten, ithalatından iki kat fazla ihracat yapan, istihdamda bütün ülkeye katkı sağlayan çalışkan bir kent. Bu kentte 19 üniversitemizi ağırlıyor olmak, şu anda 16 rektörümüzle birlikte olmaktan ötürü çok büyük memnuniyet duyduğumu söz etmek istiyorum. Fuarımızın iyi olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun da Erciyes Üniversitesi’nin geldiği noktada birçok alanda kendisini ispatlamış, AR-GE, ÜR-GE faaliyetlerinden, bilhassa sıhhat, mühendislik, ziraatta ve toplumsal bilimlerde çok güçlü faaliyetler içerisinde olan bir üniversite olduğunu söz ederek Erciyes Üniversitesi hakkında bilgi verdi.

Rektör Altun, “Yetenek kapısı altında bilhassa staj noktasında özelikle öz geçmişinizi yayınlamış, tanımlamış olmanız size hiç beklemediğiniz yerlerde staj imkânları sunacaktır. Daha da kıymetlisi öz geçmişinizdeki bu güncellemeler, meslek hayatınızda hiç beklemediğiniz noktalarda beklemediğiniz firmalarla torpil faktörünün olmadığı eşleşmeler sağlayacaktır” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Diğer taraftan buruk bir süreç geçirdiklerini ve şehit verdiklerini lisana getiren Altun, şehitlere rahmet, yakınlarına baş sıhhati temennisinde bulunarak, yaralı askerlere de acil şifalar dilediğini söz etti ve birliğe, beraberliğe vurgu yaptı. Prof. Dr. Altun, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’a ve katkısı, emeği olan kişi ve kurumlara teşekkür ettiği konuşmasında, fuarın güzel olmasını diledi.

Konuşmaların akabinde, Orta Anadolu Meslek Fuarı kurumlar ortası iş birliği yapılan kurumlara plaket takdimi yapıldıktan sonra, fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir