Kemerköy sakinlerinin yeşil direnişi 11’inci gününde

İstanbul’da, Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçen Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi’nin yeşil alanına Emlak Konut GYO’nun inşa edeceği projeye karşı bölge halkının protesto hareketleri 11’inci gününde de devam etti.

İstanbul’da, Demirören Kümesi’nin kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçen Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi’nin yeşil alanına Emlak Konut GYO’nun inşa edeceği projeye karşı bölge halkının protesto hareketleri 11’inci gününde de devam etti. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Lideri ve mahalle sakini Gülseren Onanç, “Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken’in burada bir açılışı olacağını öğrendik arkadaşlarımızla bir ortaya gelerek kendisine iletimizi iletmek istedik. Fakat kendisi gelmedi. Deniz Köken, bu talandan birinci derece sorumludur. Gelip bunu durdurmakla yükümlüdür” dedi.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı AŞ’nin, Demirören Kümesi’nin borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredilen Göktürk Mahallesi’ndeki 224 bin metrekarelik topraktaki inşaat çalışması sürüyor. Yere konut inşa edilmesine karşı direniş başlatan mahalleli, bugün bir kere daha itirazlarını lisana getirdi. Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken’in bu sabah Göktürk Biltes Koleji’nde bir fotoğraf standının açılışını yapacağını öğrenen mahalleli, kolejin önünde bir ortaya geldi. Fakat, Belediye Lideri Köken, kelam konusu açılışa katılmadı.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Lideri ve mahalle sakini Gülseren Onanç, küme ismine bir açıklama yaptı. Eyüpsultan Belediye Lideri Köken’in bölgede yaşanan yeşil katliamından birinci derece sorumlu olduğunu öne süren Onanç, şunları söyledi:

.

“EYÜPSULTAN BELEDİYE LİDERİ BİRİNCİ DERECE SORUMLUDUR”

Bugün 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü. Onun için birinci evvel Kemerköy Sitesi’nin önünde direnişimizin 11’inci gününde Atatürk’ümüzü andık ve ona dedik ki, ‘Senin bizi görmek istediğin üzere direneceğiz memleketi talan eden yeşilimize çökenlerle çaba edeceğiz.’ Sonra saat 10.00’da Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken’in burada katılacağı bir açılışta kendisine iletimizi iletmek istedik. Bildirimiz şu: ‘11 gündür bizim sitemizde hukuksuz, adapsız bir formda talan devam ediyor. Ruhsat yok. Pazartesi günü belediyeyi ziyaret ettiğimizde gördük ki bizim önümüze konan bir ruhsat yok. Deniz Köken, Belediye Lideri olarak bu talandan birinci derece sorumludur. Gelip bunu durdurmakla yükümlüdür. Gidip kendisini bu tarafta uyardık, ‘Gelin bu talana son verin’ dedik.

DENİZ KÖKEN AÇILIŞA KATILMADI

Mimar Müdürlüğü’ne dilekçelerimizi bıraktık. Fakat şimdi bir sonuç alamadık. 10 gündür sesimizi duymayan, burada yapılan talana hiçbir formda karşılık vermeyen Belediye Başkanı’na gelip buradaki talanı bir an evvel durdur iletisi vermek üzere arkadaşlarımızla bir ortaya geldik. Gelmesi gereken saat 10.00’du. Şu anda saat 11.50. Bir saattir biz burada kendisini bekliyoruz, gelmedi. Sonra gelmeyeceği söylendi. 

DÖRT GÜNDÜR TALEP ETTİĞİMİZ RANDEVUYU VERDİ

Bu ortada şu haberi aldık. Biz burada beklerken kendisinin özel kalemi bizi arayıp 4 gündür talep ettiğimiz randevuyu verdi. Saat 14:00’de bizi belediyeye beklediğini söyledi. Gideceğiz, bu talana bir an evvel dur demesi için kendisini vazifeye davet ettiğimizi söyleyeceğiz. Şayet bir ruhsat süreci varsa, bütün bu usulsüzlüklere karşın, bir an evvel o ruhsat sürecinin durdurulması gerektiğini söyleyeceğiz. Direnişimizi devem ettireceğiz.” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir