Lichtenberg kâbusu: Telefonu açtı, savrulup bayıldı! Beliren işaretler şoke etti

İngiltere’de soğuk, rüzgârlı ve yağmurlu bir gündü. Dışarıdaki şiddetli rüzgârın tesiriyle meskenlerin pencereleri bir kapanıp bir açılıyor, sokakta yürümek ise giderek zorlaşıyordu. 30’lu yaşlarının başlarındaki bir İngiliz bayan ise yağmurlu ve rüzgârlı havayı konutunda pencere kenarından izliyordu. Hava kapalıydı ve adeta kaygı sinemalarını aratmayacak cinstendi. Genç bayan telefonun çalmasıyla birlikte evvel ürktü, sonra arayan bireye karşılık verdi. Telefonla konuştuğu esnada gök gürledi ve konutunun bulunduğu bölgeye yıldırım düştü. Büyük bir patlama sesinin duyulmasıyla birlikte genç bayan da şuurunu kaybetti. Uyandığında telefonu birkaç metre uzağa savrulmuştu, o esnada vücudundaki izleri fark etti. Bedeninin bilhassa sağ tarafında önemli bir yanma ve uyuşma hissediyordu.

Bedenindeki değişik biçimlere mana veremiyordu fakat kıymetli bir sorun olduğunun farkındaydı. Büyük bir paniğe kapılıp bayıldı, olaydan kısa bir mühlet sonra da konuta yakınları geldi. Yerde buldukları bayanı apar topar hastaneye kaldıran arkadaşları da büyük bir dehşet içindeydi. Şuuru hastaneye götürüldüğünde açıktı fakat bedeninin sağ tarafında meydana gelen değişim ürkütüyordu. Bu esnada başında da önemli bir ağrı vardı ve yanı başındaki tabiplere dönüp sağ kulağında şiddetli bir çınlama olduğunu söyledi. 

ŞEKİLLERİN SIRRI ORTAYA ÇIKTI

Doktorlar genç bayanın başına gelenleri çözmek için ona çeşitli testler yaptılar. Yapılan testler sonucunda sağ kulak zarının delindiği fark edildi. Nöroloji ve göz muayanesinin sonucu ise olağandı. Öyleyse bayanın bedeninde ortaya çıkan biçimlerin sebebi neydi? Doktorlar eğrelti otuna misal biçimlerin ne olduğunu biliyordu. Tıpta buna ‘Lichtenberg şekilleri’ deniyordu. Pekala bu ne manaya geliyordu?

Takvimler 1700’lü yılları gösteriyordu. Alman fizikçi Georg Christoph Lichtenberg, birkaç defa bedeninde değişik formlar ortaya çıkan bireylere denk gelmişti. Bu şahısların hepsinin ortak noktası yıldırım çarpmasına maruz kalmalarıydı. Lichtenberg, araştırmaları sonucunda bu bireylerin vücutlarında meydana gelen eğrelti otuna misal desenlerin yıldırım çarpmasına maruz kalmalarından kaynaklandığını çözdü. Deri altındaki kılcal damarlarda meydana gelen bu olay, direkt yahut yıldırım düşmüş bir cisme temasla gerçekleşiyordu.

Lichtenberg’e nazaran bedene giren akımın ilerleme hali vücut üzerinde eğrelti otuna misal desenler yaratıyor ve bu hallerin 24 saat içinde yok olması bekleniyordu. Yıldırımın hali ve şiddeti, bedende bıraktığı hasarın boyutunu ve biçimlerin düzgünleşme müddetini etkiliyordu.

‘Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery’ mecmuasında 2007 yılında yayımlanan makalede de Georg Christoph Lichtenberg’den ismini alan ‘Lichtenberg şekilleri’ mercek altına alındı. Yapılan araştırmada İngiltere’de yaşayan genç bayanın öyküsü ve yaşadıklarına  yer verildi. Uzun araştırmalar sonucu uzmanlar, Lichtenberg hallerinin tarihçesini derinlemesine incelediler. Uzmanlar bu araştırmada Lichtenberg biçimlerinin kişinin vücudunda yarattığı tahribatın boyutlarını da incelediler. Makaleye nazaran yıldırım çarpmasına maruz kalanların vücuduna ulaşan elektriğin yükü değerliydi. Çok şiddetli elektrik akımına maruz kalanlarda görme kaybı yaşanabiliyor, vertigo gibisi rahatsızlıklar görülebiliyor ve merkezi hudut sisteminde önemli hasarlar meydana geliyordu.

İngiltere’de yaşanan bu olay, bilim topluluğunda ‘Lichtenberg şekilleri’yle ilgili yeni tartışmalar da doğurdu. Tabipler tarafından şu açıklama yapıldı: “Hastanın sağ kulak zarının patlaması ve bedeninin sağ tarafında şiddetli semptomların görülmesinin sebebi sabit telefonu sağ eliyle tutmasından kaynaklandı.” Bilim insanları tarafından 600 bin şahısta bir görüldüğü tespit edilen bu durumdan kaynaklanan mevt oranı ise yüzde 10. Bu çeşit olayların yüzde 90’ında cilt altında yaralanmalar görülüyor ve bir mühlet sonra bedenlerindeki bu formlar geçiyor.

İngiliz bayan bir gün sonra taburcu edildi, 24 saat içinde vücudundaki biçimler ortadan kayboldu. Kulak zarında meydana gelen yırtılma ise hekimler tarafından takip edildi ve birkaç hafta içinde güzelleşti. Ancak olayın tesirini üzerinden atması ruhsal bir dayanak almasıyla mümkün oldu. 

AKIMIN ŞİDDETİNE NAZARAN TESİRİ DEĞİŞİYOR

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez tarafından geçtiğimiz günlerde yine gündeme taşınan bu olay, toplumsal medyada da büyük bir ilgi topladı. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Prof. Dr. Güner Sönmez, “Bu olay elektrik akımının cilt altındaki kılcal damarlara ziyan vermesinden kaynaklanıyor ve kalıcı değil. Bu hadiseler elektriğin şiddetine bağlı olarak ölümcül oluyor ve elektriğin cilt altındaki yayılma yoluna nazaran ise biçimler farklılık gösteriyor” dedi.

Lichtenberg biçimlerinin insan vücudundaki tesirini pahalandıran Dermatoloji Uzmanı Dr. Melda Özekinci ise şu açıklamayı yaptı:

“Yıldırım yahut şimşek bedene direkt olarak isabet ederse giriş yerinde gözle görülür derin bir yara açılır. Bu da kalbin durması ya da organ yaralanması üzere sonuçlara sebep olacağından kişi hayatını kaybedebilir. Lakin şayet şimşek kişinin vücuduna dolaylı yoldan temas ederse o vakit da kişinin ter bezlerinin olduğu alanlardan vücuduna yayılan yanıklar kişinin bedeninde tüy ya da ağaçsı formlara benzeyen lezyonlar meydana getirir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir