Macaristan: Rusya-Ukrayna Savaşı’nda arabuluculuk konusunda başarılı olan tek ülke Türkiye

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, başşehir Moskova’da düzenlenen “Rus Güç Haftası” forumu kapsamında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna Savaşı’na yönelik eforlarını desteklediklerine işaret eden Szijjarto, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun barış için gösterdiği eforları gönülden destekliyoruz. Gerçekçi yaklaşmak gerekirse şu ana kadar arabuluculuk konusunda başarılı olan tek ülke Türkiye’dir.” diye konuştu.

Ukrayna’nın tahıl ihracatına yönelik mutabakatın da arabuluculuk manasında tek başarılı mutabakat olduğunu vurgulayan Szijjarto, şu sözleri kullandı:

“Sayın Çavuşoğlu ile birkaç hafta evvel New York’ta görüştük, burada kendisinden arabuluculuk konusunda çaba göstermeye devam etmesini rica ettim zira savaş yaşanan bir bölgenin komşularıyız. Barış istiyoruz. Barış da yalnızca müzakerelerle gelebilir. Bu yüzden gelecekte de Türkiye’nin arabuluculuk uğraşlarında daha da başarılı olmasını umuyoruz.”

Szijjarto, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında yürütülen görüşmelerden de barışa yaklaşılmasını sağlayacak sonuçların çıkması umudunu lisana getirerek, “Macaristan barış istiyor.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir