Macron, ABD ziyaretinde Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’la bir araya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ziyareti kapsamında New Orleans kentinde Twitter’ın yeni sahibi ve milyarder teknoloji teşebbüsçüsü Elon Musk ile görüştü. Macron görüşmeyi ‘açık ve dürüst’ olarak nitelendirdi.

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın Twitter’ı almasından sonra içerik denetleyicilerin işten çıkartılmasıyla ortaya çıkan içerik denetleme açığı konusunda tenkitlerin odağı olmuştu. Geçen hafta Yeni Zelanda’da 2019 yılında meydana gelen Christchurch Cami terör saldırısının manzaraları tekrar Twitter’a yüklenmiş ve lakin Yeni Zelanda hükümetinin ihtarıyla tespit edilerek kaldırılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 10 Kasım’da Elon Musk’ı etiketleyerek “Çocuklarımızı toplumsal ağlarda ve internette daha düzgün müdafaamız gerekiyor! İnternette çocuklarımızı korumak için kullanıcı yaşını daha güzel doğrulamamız, cinsel saldırganları daha uygun keşfedip durdurmamız ve zorbalığı daha uygun tespit edip ele almamız gerekiyor. İçeriği kaldırmada daha kâfi olmamız gerekiyor. Ortaklarımızla birlikte, bugün Çocuklar Çevrimiçi Muhafaza Laboratuvarı’nı başlatıyoruz. Fransa, Estonya, Yeni Zelanda, Amazon, Dailymotion, Meta, Microsoft, Alphabet, Snap, TikTok ve Qwant buna katıldı. İsteyen herkes bize katılmalı! Kuş çocuklarımızı koruyacak mı?” açıklamasını yapmıştı.  Elon Musk Fransızca “Kesinlikle” yanıtını vermişti.  

ABD ziyareti kapsamında New Orleans’a gelen Macron, dün Elon Musk ile görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi ‘açık ve dürüst’ olarak nitelendirdi. Görüşme sonrasında Macron şunları kaydetti;

“Fransa ve Avrupa’yı karbondan arındırma ve yine sanayileştirme tutkumuz doğrultusunda, bugün Elon Musk ile bilhassa elektrikli araç ve pil üretimi olmak üzere geleceğin yeşil endüstriyel projeleri hakkında konuştum. Bu öğlenden sonra Elon Musk ile buluştum ve açık ve dürüst bir biçimde konuştuk.”

Macron, içerik kontrolünün güçlendirilmesi ve şeffaf kullanım şartları hakkında görüştüğünü belirterek Twitter’ın AB düzenlemelerine uymak için çabalaması gerektiğini tabir etti.

Yeni Zelanda ve Fransa liderliğinde 120’den fazla devlet, toplumsal medya platformu ve STK bir ortaya gelerek Christchurch Caminde meydana gelen terör saldırısının internet üzerinden 17 dakika boyunca yayınlanması üzerine Christchurch Daveti isimli bir topluluğu kurmuş, Twitter ise bu topluluğun bir modülü olarak yer almıştı. Twitter’ın el değiştirmesiyle yeni idarenin bu toplulukta yer alıp yer almayacağı soru işareti doğurmuştu. Lakin Macron’un dünkü açıklamalarında Twitter’ın, Christchurch Çağrısı’nda çalışmaya devam edeceğini teyit etti.

(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir