Muhalefet ‘Bir Kira Bir Yuva’ dayanışmasında buluştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremzedelerle dayanışma için İzmir zelzelesinde düzenlediği “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasını tekrar hayata geçirdi.

Halk TV canlı yayınında toplanan bağışlar depremzedelerin barınma soruları için kullanılacak.

Destek olmak isteyenlerin 444 4 035 numarası ya da umuthareketi.izmir.bel.tr adresi aracılığıyla kira, çadır, konteyner için bağışta bulunabileceği kampanyayı İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer şöyle anlattı:

BARINMA MUHTAÇLIĞINI SIFIRA İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

“28 bin 466 ailemizin barınma muhtaçlığı var. Burada 100’ün üzerinde arkadaşımız gönüllülerle bir arada 40’ın üzerinde hatta bu yardımları, dayanışmaya girmek isteyen vatandaşı dinliyor. Buradaki konuklarımız onları aktaracaklar. Özetle, bu akşam bu sayısı eksiltmeye, sıfıra indirmeye uğraş edeceğiz.

İzmir olarak zelzelenin ağır sonuçlarını daima bir arada yaşamıştık. O vakit ‘Öyle bir kampanya açalım ki önümüz kış… Dışarıda kalan vatandaşımız çadırlarda, konteynerlerde kışı geçirmesinler, onlara başlarını sokacak bir yuva bulalım’ demiştik. ‘Bir Kira Bir Yuva’ dediğimiz ve Muhtaçlık Haritası ile bir arada çalıştığımız bu kampanyayı o vakit başlatmıştık. O tecrübesi artık tüm ülkeye yaymak istiyoruz.”

SİYASİLER DAYANIŞMAYA KATILDI

Çok sayıda siyasetçi, belediye lideri ve sanatkarın katıldığı kampanya yurtdışından da büyük takviye buldu. Cem Adrian’ın piyano eşliğinde seslendirdiği “Ne Ağlarsın” türküsüyle başlayan yayına birinci bağlanan isim CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

KILIÇDAROĞLU: Bugün 3. kere sarsıntı bölgesine gittiğini belirten Kılıçdaroğlu, insanların acılarını gördükten sonra bu türlü kampanyaların daha kıymet kazandığını tabir etti. Bölgede çadır ve konteyner gereksinimi olduğunu hatırlatan CHP önderi, kentten ayrılan vatandaşların da kira dayanağına gereksinim duyduğunu, bir maaşını bağışladığını açıkladı.

DEMİRTAŞ: 6.5 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş, “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına 10 çadırla katıldı. Demirtaş çiftinin bildirisinde şu sözler yer aldı: “Herkese bir defa daha başsağlığı ve sabır diliyoruz. Bugünler de geçecek ancak dayanışma ile, el ele vererek geçecek.
Bizim halkımıza kelamımız var, ne olursa olsun tüm ezilenler yan yana duracağız, büyük barışı, güçlü demokrasi ve aydınlık yarınları kesinlikle kazanacağız.
Gücümüz oranında 10 çadırı HDP aracılığıyla halkımıza gönderebildik, 10 çadır da sizin aracılığınızla göndermek istiyoruz. Lütfen umudunuzu yitirmeyin, korkmayın, bu kuvvetli gayrette bir ve birlikte olduğumuzu unutmayın.
Dayanışma için emeği geçen herkese teşekkür ediyor, selam, sevgilerimizi gönderiyoruz.

AKŞENER: Stüdyoda bulunan ÂLÂ Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet de Meral Akşener’in üç ailenin kirasını üstlendiğini duyurdu.

BABACAN: DEVA Partisi Ali Babacan bir maaşını kampanyaya bağışladığını açıkladı. Babacan, “Çok acı günleri yaşıyoruz şu anda. Sıkıntı günler yaşayanlar için hoş bir kampanya başlattınız. Ben de bu kampanyaya bir maaşımla katkıda bulunmak istiyorum” diye konuştu.

DAVUTOĞLU: Gelecek Partisi Genel Lideri Davutoğlu, eşi ile birlikte bir depremzede ailenin bir yıllık kirasını karşılayacaklarını söz etti: “Eşim Sare hanımla birlikte bir ailenin bir yıllık kirasını karşılayarak mütevazı bir katkıda bulunmak istiyoruz. Depremzedelere bir yuva sağlamaya çalışan tüm yetkilileri tebrik ediyorum, çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyorum.”

İMAMOĞLU, YAVAŞ, KARALAR: Hatay’da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da yayına telefonla bağlanarak, “Barınma gereksinimini gidermek ismine milletçe seferber olacağı bu akşamda ben ve eşim Dilek İmamoğlu ismine birer ailenin bir yıllık kira bedelini ödemek istiyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar da kampanyaya dayanak verdi.

MAÇOĞLU: Yayına telefonla bağlanan Dersim Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu da kampanyaya 30 bin lirayla takviye sunduğunu açıkladı: “Pazarcık’ta 12 güne yakın bu çalışmalara katıldım. Bu çalışmanın aslında ne kadar kıymetli olduğu orada görüldü. Bugün Tunç Liderimizin da sizin de emeklerinizle ‘Bir Kira Bir Yuva’ halk dayanışması çalışması ya da bu bu türlü bir programın yapılması çok kıymetli. Türkiye halkı çok kıymetli bir şey yaptı yani Türkiye’nin bütün vilayetlerinde bütün ilçelerinde bütün köylerinde o bölgelere çok büyük yardımlar geldi. Bende küçücükte olsa bir katkı sunmak istiyorum.30 bin lira dayanak vermek istiyorum.”

İNCE: Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce: Emekli milletvekili maaşından öbür geliri olmayan biriyim. Geçen yapılan kampanyada bir maaşımı bağışlamıştım. Buradan da eksik kalmak istemedim. Bir kira daha gönderebilirim.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir