NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den flaş Ukrayna açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Berlin temasları kapsamında Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir ortaya geldi. Stoltenberg ve Scholz daha sonra düzenledikleri basın toplantısında soruları yanıtladı.

Konuşmasına Almanya’nın NATO’ya olan katkıları nedeniyle teşekkür ederek başlayan Stoltenberg, Rusya Devlet Lideri Putin’in Ukrayna’ya yönelik savaş buyruğu verdiğine değinerek, “Ukrayna’nın kendi topraklarını muhafaza hakkı var ve artık Ukrayna bir karşı akın gerçekleştiriyor. Hepimiz bu savaşın bitmesini istiyoruz. Lakin adil barış, çatışmayı dondurmak ve Rusya tarafından dikte edilen bir muahedeyi kabul etmek manasına gelmiyor. NATO, çatışmanın bir tarafı değil” sözlerini kullandı.

Ukrayna’ya verilen dayanağı lisana getiren NATO Genel Sekreteri, bugün yapılan görüşmede uzun periyotlu takviyenin de ele alındığını lisana getirerek, “Temmuz ayındaki Vilnius Tepesi, bağımsız bir ülke ve Euro-Atlantik ailesinin demokratik bir üyesi olarak Ukrayna’nın geleceğine yönelik görüş oluşturulacak” dedi. Tepede yeni NATO-Ukrayna Kurulu kurulmasının da ele alınacağını kaydeden Stoltenberg, bu kurulun Ukrayna’yı NATO’ya daha fazla yaklaştıracağını kelamlarına ekledi.

‘RESMİ DAVETİ ELE ALMADIK’

Stoltenberg ve Scholz daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Stoltenberg, bir basın mensubunun Ukrayna’nın Vilnius Zirvesi’ne resmi bir davet almayı beklediğini tabir ederek, geçtiğimiz hafta yapılan Savunma Bakanları Toplantısı’nda bu beklentinin gündeme gelip gelmediğine yönelik soruyu şu halde yanıtladı:

“Vilnius Zirvesi’nde ve tepe hazırlıklarında Ukrayna’ya resmi bir davette bulunmayı planlamıyoruz. Şuanda görüştüğümüz Ukrayna’yı, NATO’ya nasıl daha fazla yaklaştırabiliriz. NATO’nun kapılarının açık olduğu konusunda mutabıkız. 2008 yılında mutabık kaldığımız üzere Ukrayna birliğin bir üyesi olacak. Lakin bu Rusya’nın değil, Ukrayna için. NATO müttefikleri Ukrayna’yı davet etme vaktinin yanlışsız olduğuna karar vermeliyiz. Rusya’nın, NATO kararlarını veto etme hakkı yok. Lakin en değerlisi, en acil ve değerli misyon Ukrayna’nın Avrupa’da bağımsız, demokratik ve hükümran bir ülke olmasını sağlamak”

Scholz ise Stoltenberg ile tıpkı fikirde olduğunu tabir ederek, “Mevcut misyonumuza odaklanmalıyız ve Ukrayna’yı toprak bütünlüğü ve egemenliği noktasında desteklemeliyiz” dedi.

‘GÖREV SÜREMİ UZATME NİYETİM YOK’

NATO Genel Sekreteri, vazife müddetini uzatıp uzatmayacağına yönelik soruya, “Görev süremi uzatma niyetim yok. Tek planım Genel Sekreter olarak vazifelerimi yerine getirmek ve vazife müddetim sona erene kadar işimi yapmak” dedi.

Almanya’nın NATO Savunmasına yönelik soruya cevap veren Stoltenberg, “Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Ya bedelini ödemeli ya da savunmaya yatırım yapmalıyız” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir