New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,46 düşüşle 3.595,86 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,55 azalarak 10.484,37 puana indi.

Artan resesyon ikazlarına rağmen merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle endeksler, yeni günün açılışında negatif seyrini sürdürdü.

Güçlenen resesyon kaygılarıyla tahvil faizleri yükseliş göstermeye devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4’e kadar çıktı.

Öte yandan, Milletlerarası Para Fonu (IMF) bugün açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, bu yıla ait global ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,2 olarak korurken, gelecek yıla dair kestirimini yüzde 2,9’dan yüzde 2,7’ye düşürdü.

Küresel iktisadın bir dizi çalkantılı zorluk yaşadığı vurgulanan raporda, yüksek enflasyonun, birden fazla bölgede sıkılaşan mali şartların, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın ve Kovid-19 salgınının ekonomik görünüm üzerinde ağır bir baskı oluşturduğu kaydedildi.

Raporda, “Bu, global mali kriz ve Kovid-19 salgınının akut kademesi dışında 2001’den bu yana en zayıf büyüme profilidir ve en büyük ekonomiler için kıymetli yavaşlamaları yansıtmaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir