Pakistan 23 Mart’a kadar Türkiye’ye 50 bin kışlık çadır gönderecek

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Şerif, Lahor’da Türkiye’deki zelzele yardımlarının kıymetlendirilmesi için düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Toplantıya Gelir ve Maliye Bakanı İshak Dar, yardım operasyonlarını yürüten Plan ve Kalkınma Bakanı Ahsan İkbal ile Ulusal Afet İdare Ajansı (NDMA) Lideri Korgeneral İnam Haydar Malik katıldı.

Başbakan Şerif, 23 Mart’a kadar Türkiye’ye 50 bin çadır gönderileceğini açıklayarak, çadırların kış koşullarına uygun olması konusunda gerekli kaliteyi sağlaması için NDMA’ya direktif verdi.

Çadırların yanında Pakistan Milletlerarası Havayollarının (PIA) gerçekleştireceği 34 uçuşla Türkiye’ye 38 bin battaniye, sarsıntıdan etkilenen Suriye’ye de 22 bin battaniye ve 10 bin besin kolisi gönderilecek.

Pakistan Deniz Kuvvetlerine ilişkin ikinci gemi de bugün Karaçi’den Türkiye’ye hareket edecek. Donanmaya ilişkin birinci gemi, 28 Şubat’ta 1000 ton yardımla Türkiye’ye yollanmıştı.

Türkiye’ye 8 bin 200 çadır taşıyan sivil kargo gemisi de 9 Mart’ta Karaçi’den hareket etmişti.

Pakistan hükümeti, Türkiye’ye şu ana kadar 17 binden fazla kışlık çadır ve 60 bin battaniyeyi hava, kara ve deniz yoluyla gönderdi.

Ayrıca Al Khidmat Vakfı, Edhi Vakfı, Beytüsselam Refah Vakfı, Sailani Refah Vakfı ve Pakistan Kızılayı da Türkiye’de çeşitli yardım faaliyetleri yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir