Rus petrolü için istenen tavan fiyat, Moskova’yı etkilemeyecek

Rusya’nın petrol ihracatı hakkında direkt bilgi sahibi beş bölüm kaynağının verdiği bilgiye nazaran, G7’nin değerlendirdiği tavan fiyat düzeyinin Moskova’nın petrol gelirlerine düşürücü bir tesir yaratmayacağı kestirim ediliyor.

Kaynaklar 65-70 dolar seviyesinin hali hazırda Asyalı alıcıların Rus petrolüne ödediği fiyata denk geldiğini aktardı.

Rusya’nın esas gelir kaynağı olan petrol ihracat gelirlerini sınırlamak isteyen G7 ülkeleri Rusya’nın deniz yoluyla ihraç ettiği petrolün fiyatına tavan fiyat getirecek bir düzenek kurguladı.

5 ARALIK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ PLANLANIYOR

Tavan fiyatın 5 Aralık’ta devreye alınması planlanırken G7 ülkeleri mekanizmayı memleketler arası petrol piyasasında arz sıkışıklığına, hasebiyle fiyat artışlarına sebep olmadan gerçekleştirmenin yollarını arıyorlar.

Rusya, varsayımlara nazaran bu yıl petrol ve doğalgaz ihracatından 196 milyar dolar gelir elde edecek. Geçen yıl bütçenin yüzde 36’sını oluşturan petrol ve doğalgaz gelirleri, bu yıl bütçenin yüzde 42’sini oluşturacak.

RUSLAR PETROLÜ İSKONTOLU SATIYOR

Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin petrol alımını durdurmasıyla birlikte Hindistan, Çin’den sonra Rus petrolünün ikinci büyük ithalatçısı haline geldi.

İki kaynağın verdiği bilgiye nazaran birtakım Hintli alıcılar Rus petrolünü yaklaşık 25-35 dolar iskontoyla satın alıyor. Bu durumda dün varil başına 85 dolarda süreç gören Brent’e nazaran Rus ham petrolü için ödenen fiyatın 50-60 dolar olduğuna işaret ederken, bu fiyat tasarlanan tavan fiyatın aslında altında kalıyor. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir