Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ‘Batı Rusya’ya karşı savaşa girdi’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Afrikalı mevkidaşı Naledi Pandor ile Pretoria’da görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

ABD ve İngiltere tüm kırmızı çizgileri ihlal etti

ABD’nin Rusya ile işbirliği yapan öbür ülkeleri tehdit ettiğini lisana getiren Lavrov, ABD ve tıpkı formda İngiltere’nin tehdit ve baskı yoluyla tüm kırmızı çizgileri ihlal ettiğini belirtti.

Lavrov, “Onlar 1000 yıllık büyük medeniyetleri temsil eden büyük devletleri tehdit ediyorlar ve bu halkların ulusal gururları olduğunu görmezden geliyorlar.” diye konuştu.

‘Bu hibrit bir savaş değil’

Ukrayna’daki savaşta Rusya ile ilgili lisandan kültüre kadar her şeyin yok edilmek istendiğini söyleyen Lavrov, “Ukrayna’da olup bitenlerden bahsettiğimizde, bunun artık hibrit savaşı değil, Batı’nın Rusya’ya karşı uzun müddettir hazırladığı neredeyse gerçek bir savaş olduğunu konuşuyoruz.” tabirlerini kullandı.

Lavrov, barışı tesis etme sloganları ile seçilen Eski Ukrayna Devlet Lideri Petro Poroşenko ile halihazırdaki Devlet Lideri Vladimir Zelenski’in seçildikten çabucak sonra savaşın ve Rus düşmanlığının devlet liderine dönüştüklerini savundu.

‘Rus tahıl ve gübresine konulan pürüzler hala kalkmadı’

Birleşmiş Milletlerin (BM) uğraşlarının ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus tahıl ve gübre ihracatının önüne koyduğu manileri kaldırmadığına dikkati çeken Lavrov, Rusya’nın yoksul ülkelere verdiği Avrupa limanlarında bulunan gübrelerin de hala beklemede olduğunu vurguladı.

Bu kapsamda bugüne kadar 280 bin ton gübreden yalnızca 20 bin tonunun Hollanda’dan Malavi’ye gönderilebildiğini aktaran Lavrov, başta Letonya olmak üzere öbür bütün limanlarda fakir ülkelere gönderilecek bu gübrelerle alakalı bir hareket olmadığını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir