Sağlık Bakanlığı Gazze için harekete geçti

ANKARA (İGFA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlığın Gazze’ye sıhhat hizmeti vermek için harekete geçtiğini, bu kapsamda milletlerarası sıhhat örgütleri ile görüşmelerin devam ettiğini duyurdu.

Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yapılan insanlık dışı atağın akabinde Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) en üst yöneticileri dahil olmak üzere birçok memleketler arası muhatabıyla telefon diplomasisi gerçekleştirdiğini aktaran Bakan Koca, insan sıhhatine hizmet eden kurumların hangi kurallarda, hangi münasebet ile olursa olsun taarruza maruz kalmasının kabul edilemeyeceği kanısının yaptığı görüşmelerde temel nokta olduğunu vurguladı.

Bakan Koca, görüşmelere ait yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Türkiye olarak, bölgeye gemi hastane göndermeye yahut Gazze’de ya da Refah Hudut Kapısı’na yakın noktalarda sahra hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sıhhat hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız. DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge ile yaptığım görüşmede bölgenin sıhhat hizmetleri konusunda desteklenmesinin acil ve elzem olduğunu belirttim. Bu çalışmaları yürütmek üzere şayet karar verirse DSÖ ile birlikte hareket etmeye hazırız. Yaptığım görüşmelerde Dünya Sıhhat Örgütünün de bu manada tarihi bir sorumluluğu olduğunu ısrarla belirttim. Bu noktadaki görüş ve taleplerimiz DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Yöneticisi (EMRO) Bölge Ofisi Yöneticisi Ahmed Al-Mandhari tarafından da olumlu karşılanmış olup, Genel Yönetici Tedros Adhanom Ghebreyesus ile de istişare halinde acilen ülkemizle işbirliği sürecinin başlatılması tarafında karar aldık. Bu istikametteki uyum ve işbirliği çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir.

Bu vesile ile tekrar tabir etmek istiyorum ki, her türlü diplomatik zorluklara karşın; Türkiye; bebeklerin, çocukların, yaşlıların, saf insanların yanında olmaya sürekli devam edecektir. Yaşadığımız bu günler, insanın, insanlığın yanında yer alıp almama tercihinin yapıldığı tarihi günlerdir. Bizim, vicdanımızın sesinden öteki dinleyeceğimiz ses yok. Biz çocuğu, yaşlısı, hastası, bayanı ile Filistin halkını kardeş bilenleriz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir